image

PeyamaKurd - Kürdistan kamuoyunun bildiği üzere Neçirvan Barzani Kürdistan Bölgesi Başkan seçildikten sonra tören yapılmış ve bu vesile ile törene bütün Kürdistan güçleri, Orta Doğu ve Avrupalı diplomatlar davet edilmişti. Yapılan törene Halkların Demokrat Partisi (HDP) de davet edilmiş ama o tarihte “önemli bir toplantı var” gerekçesi ile davete icabet etmemişti.  

Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer geçtiğimiz ay tören hakkında PeyamaKurd’e açıklama yaparak, “Bize davet geldi fakat ABD Elçiliğinden bir gurup ile görüşmemiz vardı. Bundan dolayı tarihler uyuşmadı. Orada olmadığımızı biliyoruz fakat daha sonra Erbil’e gideceğiz. Bu durum faklı lanse edilmemeli çünkü herhangi bir kasıt ya da bilerek yapılan bir durum değil. Belirttiğim gibi toplantımız olduğu ve tarihler uyuşmadığı için törende yer alamadık” demişti. 

Ziyaret henüz gerçekleşmiş değil’ 

Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer’in dışında da HDP kanadından “Hewlêr’e gideceğiz” gibisinden açıklamalar yapılmasına rağmen HDP kanadından henüz ziyarete yönelik herhangi bir girişim olmadı. Kürt halkının önem verdiği bu ziyaret, HDP tarafından henüz yapılmış değil. 

HDP’nin bu duruşu kafalarda soru işareti oluşturuyor. İstemsiz olarakta akıllara ‘Acaba Kandil mi engelliyor?’ sorusunu getiriyor. Kandil’in son dönemlerde Kürdistan ve Hewlêr’de yaptığı eylemler, HDP’nin politikalarının şekillenmesinde belirleyici bir rol oynuyor olabilir. Bu açıdan bakıldığında Kandil, hala yasal faaliyet zemini ve Kürt politik iradesini kontrol edebiliyor. 

Soru işaretleri yerini koruyor’ 

Bu durum Kürtlerin demokrasi mücadelesi önünde ciddi bir engel teşkil ediyor. Böylesi bir ortamda HDP’nin, Başûr’u ziyareti gerçekleşir mi bilinmiyor. Fakat bekleyiş devam ederken, Kürt kamuoyundaki soru işaretleri de yerini koruyor. 

Her tarafa koşmayı görev edinen HDP’nin, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin törenine katılmaması ardından Erbil’e gideceğiz denip gidilmemesi iradesizliğinin sorgulama zamanı sizce de gelmedi mi?