image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri’nin (SDG) denetiminde bulunan Haseke’nin güneyindeki Seddadi bölgesi ile Deyrezzor bölgesinin doğusundaki alanlarda Esad Rejimini destekleyen el bildirileri gizli bir şekilde dağıtılıyor.

Esad rejiminin desteklediği hücreler aracılığıyla, Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) denetimi altında bulunan alanlarda halkı Uluslararası Koalisyon ve SDG'ye karşı isyana çağıran el bildirileri dağıtılıyor. Ayrıca geçtiğimiz hafta Esad denetimindeki alanlarda İran Devrim Muhafızları ve İran milislerini eleştiren el bildirileri de dağıtılmıştı.

Esad Rejimi, halkı Kürtlere Karşı kışkırtıyor

Özellikle Deyrezzor bölgesinin doğusu ve Haseke’nin güneyindeki köylerde etkinliğini arttıran Esad rejimi tarafından desteklenen gizli hücreler, Uluslararası Koalisyon Güçleri ve SDG’yi “Katil” olarak nitelendirerek, halkı isyan etmeye ve protesto eylemleri düzenlemeye yönelik çağrılar yapıyorlar.

Uluslarası koalisyon ve müttefiki SDG’yi “aç gözlü istilacı” olarak nitelendiren el broşürlerinde şu ifadelere yer verildi:

 “Açgözlü istilacılar karşısında el birleştirmenin zamanı geldi.

Suçlu Amerikalıların topraklarımızda yeri yok, onlar çocuklar, yaşlılar ve kadınların katilleri.

Suriye'nin bir güvenlik ve istikrar ülkesi olarak geri dönmesi için onlara karşı birleşmiş olalım.

Çocuklarımız için güvenli ve güvenli bir yaşam sürmek bizim hakkımız”

Esad Rejiminin Hedefinde Etkisini Arttıran İranlı milisler de Var

Son günlerde bu ve buna benzer broşürlerin Esad  işbirlikçileri eli ile Kürtlerin denetimindeki Arap yoğunluklu nüfusun bulunduğu yerleşim merkezlerinde dağıtılması sıklıkla yaşanan bir durum.

Arap ağırlıklı halk arasında hoşnutsuzlukları arttırmayı hedefleyen broşür ve el bildirilerinin dağıtılmasının ardından Haseke’nin güneyindeki Şeddadi ve Deyrezzor’un doğu bölgelerinin bazılarında Uluslararası koalisyon ve Kürtlerin liderliğindeki Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) yönelik protesto eylemlerinin yaşanması da dikkatle gözlemlenmesi gereken bir başka gerçek.

Protestolar Sonuç Verdi, İranlılar Kentlerden Çekildi

Geçtiğimiz hafta Esad güçlerinin denetim altında tuttuğu Deyrezzor’un batı kısmında, İran Devrim Muhafızlarına ve İranlı milislere karşı gerçekleşen protesto eylemleri öncesinde de söz konusu el bildirilerinin dağıtıldığı ve bildirilerin dağıtılmasının ardından yaşanan protesto eylemleri sonrası İran Devrim muhafızları ve İran milislerinin büyük bölümünün kent yoğunluklu alanlardan çekildiği bildirilmişti.

Ayın 27'sinde Kitlesel Gösteriler Bekleniyor

Esad rejimi  tarafından dağıtılan bildirilerde Esad rejimi övülürken, halkın 27 Eylül Cuma günü bulundukları alanlarda hoşnutsuzluklarını ifade etmeye çağıran bildiriler de yayınlanıyor. son birkaç gündür bildirilerin sayısındaki artışa paralel olarak sosyal medyada da geniş kapsamlı bir protesto yapılması amacıyla çağrılar yapılıyor.