image

PeyamaKurd - Türkiye, Batı tarafından eleştirildiği bir zamanda güçlü arabulucu olarak öne karşımıza çıkmış durumda. Erdoğan, çok kutuplu bir dünyaya geçişte Türkiye'yi önemli bir güç olarak konumlandırdı.

Türkiye’nin, Rusya ve Batı arasındaki duruşu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çok kutuplu bir dünyaya geçişte Türkiye'yi büyük bir güç değilse bile vazgeçilmez bir arabulucu olarak konumlandırmış durumda.

Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımını engelleme kararı gündemde iken, Türkiye, Ukrayna’daki tahıl anlaşmasını kurtarmak için çabası takdir gördü.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Erdoğan'a, Rusya'yı tekrar anlaşmaya geri getirdiği için Erdoğan’a teşekkür ettiler.

“Türkiye, güçlü bir arabulucu olarak öne çıkmış durumda”

Ankara'nın tahıl anlaşmasını yeniden canlandırması, Erdoğan'ın Ekim ayında Putin'in Türkiye'yi bir “doğal gaz merkezi” haline getirme önerisini kabul ettiğini açıklamasının hemen ardından geldi. Putin ise, proje hakkında soru sorulduğunda Erdoğan'ı güvenilir bir ortak olarak tanımlamıştı.

Fakat Erdoğan, tarafsızlık pozisyonu ortaya koyarak Ukrayna’daki savaşta ülkesini başarılı bir şekilde arabulucu olarak konumlandırdı. Ankara, Rusya’yı saldırıyı başlattığı için çok defa kınadı ancak aynı zamanda Ukrayna'yı Bayraktar TB2 dronlarının sevkiyatıyla da destekledi.

Bugün bakıldığında Türkiye, Batılı liderler tarafından birçok konuda eleştirilse dahi savaşı sonlandırmak için çözümün güçlü bir savunucusu ve arabulucusu olarak öne çıkmış durumda.

İsveç-Finlandiya-NATO ve Erdoğan

Diğer yandan Ankara, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımı sürecini neredeyse tek başına engelledi ve bazı güvenlik-siyasi taleplerde bulundu. İsveç, anayasasında Türkiye’nin talebi üzerine değişikliğe dahi razı oldu.

Erdoğan'ın listesinde Ankara'ya uygulanan silah satış ambargosunun kaldırılması ve Türk makamları tarafından terörist olarak sınıflandırılan İsveç ve Finlandiya vatandaşlarının iade edilmesi yer aldı.

İsveç ve Finlandiya hükümetleri, Ankara'nın bazı taleplerini yerine getirmeye istekli olduklarının sinyallerini verirken, İsveç silah satışı ambargosunu kaldırdı. Finlandiya ise son olarak Eylül ayında Türkiye'den daha önce reddedilen iade taleplerini geri çevirmeyeceklerini belirterek bu kararlarının "kesin olduğunu" açıkladı.

Erdoğan, İsveç'in yeni başbakanı Ulf Kristersson ile görüşmeyi kabul etti. Fakat Türkiye'nin, İsveç'in NATO üyeliğine yıl sonuna kadar yeşil ışık yakmasının muhtemel olmadığı gündemde yer alıyor.

“Erdoğan, 2023 seçimlerine kadar yeşil ışık yakmayacak”

Siyasi uzmanlar ise Erdoğan'ın, Haziran 2023 genel seçimlerine kadar Helsinki ve Stockholm üzerindeki bu kozunu bırakmak için çok az nedeni olduğunu ve Ankara'nın iki ülkeden gelen resmi taleplerinin bekletileceği kanaatinde.

Erdoğan'ın bu vizyonu aslında uzun yıllara dayanıyor. Rusya'nın, Ukrayna'yı işgaliyle ortaya çıkmadı. Aksine savaş, Türkiye’nin etkili ve çok yönlü dış politikası için elverişli bir jeopolitik ortam oluşturdu.

Çatışmanın uzaması, çok katmanlı siyasi etkileri ve geniş kapsamlı ekonomik yansımaları, Türk diplomasisi için eşsiz fırsatlar yarattı ve Erdoğan bunlardan en iyi şekilde yararlanmaya niyetli olduğunu gösterdi.


National Interest | Mark Episkopos

Çeviri-Düzenleme | PeyamaKurd

Bu kategoride yazarlar tarafından ifade edilen görüşler, kendilerine aittir ve PeyamaKurd’un bakış açısını yansıtmayabilir.