image

PeyamaKurd - İngiltere’de yayınlanan sol eğilimli The Morning Star gazetesinde yayınlanan haberde, Erdoğan’ın ‘damgalı bir terörist, savaş suçlusu ve cihatçıların müttefiki’ olduğuna vurgu yapıldı.


Morning Star gazetesi haberinde "Rojava'da Kürtlere karşı soykırım yapılıyor" başlığı ile Erdoğan'ın fotoğrafını koyarak "Terrorist" manşetini attı.

 ‘İnsanlık dışı suçlara dikkat çekildi’

Steve Sweeney imzalı haberde, bugün Londra’da Kürt, İngiliz ve Türkler başta olmak üzere birçok halkın bir araya gelerek düzenleyeceği işgal karşıtı eyleme dair bilgiler paylaşılırken, Erdoğan ve desteklediği çete gurupların işlediği insanlık suçlarına dikkat çekildi.

Gik-Der yöneticileri ile gazeteci Zehra Doğan’ın görüşlerine yer veren Sweeney, işgale karşı ‘ayağa kalkma’ çağrılarını yansıttı. Sweeney, ayrıca 2015-2016 yılları arasında Kuzey Kürdistan’da Türk devletinin yaptığı katliamları da hatırlattı.

‘IŞİD ve MİT ilişkileri’

Rojava’ya yönelik işgal saldırılarına değinen Sweeney, Erdoğan’ın güvenli bölge kurma iddialarına rağmen radikal İslamcı çetelerle bağına ilişkin suçlamaları üzerinden atamadığının altını çizdi. Sweeney, 2015’te Ankara Garı’nda devlet-IŞİD iş birliğiyle 109 kişinin katledilmesine işaret ettiği yazısında, ağustos ayında kimi belgelerde Türk MİT’inin birçok eski IŞİD’linin Efrin’i işgal saldırılarında kullandığının ortaya çıktığını ifade etti.

Erdoğan ve ailesinin IŞİD ile petrol ticaretine yönelik belgelerin 2015 sonunda bizzat Rusya tarafından duyurulduğunu hatırlatan Sweeney, çetelere silah ve eğitim sağlandığı iddialarına da göndermede bulundu.

‘Saldırılarını durdurmayacağız’

 “Türkiye, silahlı güçlerinin Rojava’daki işgal saldırıları sırasında işkence, tecavüz ve toplu infaz suçlamaları sonrasında potansiyel olarak savaş suçu suçlamalarıyla karşı karşıya” diyen Sweeney, Suriye’nin Geleceği Partisi yöneticisi Havrin Xelef’in vahşice katledilmesini de habere taşıdı.

Türk savaş uçaklarının kimyasal silah kullandığına yönelik görüntülere işaret eden gazete yazarı, işgal saldırılarından bu yana 18’i çocuk 218 sivilin katledildiği bilgisine yer verdi.

Sweeney, Türkiye’nin saldırılarının ateşkesle durmasının kesin olmadığını ve YPJ güçlerinin verdiği bilgilere göre, çetelerin telsizlerinden yaptıkları ‘saldırılarını durdurmayacakları’ yönünde konuşmalar yaptıklarını da belirtti.

Diğer yandan Daily Mail gazetesi ise Türkiye'nin Rojava’da 'Napalm' ve 'Beyaz Fosfor' gibi kimyasal silahlar kullandığını, Kürtleri ve çocukları vurduğu haberini paylaştı.