image

PeyamaKurd - Soçi ve Astana’da yapılan konferansın ardından İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Suriye Anayasa Komitesi toplantısı, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’in açılış konuşması ile bugün başladı. Pedersen açıklamasında, “Rejim ve muhalefet üyeleri burada yüz yüze oturuyor ve bu tarihi bir an” dedi.

Suriye Anayasa Komitesi toplantısında Suriye’den 150 katılımcı yer alıyor. Kürtleri ise sadece ENKS’den 2 kişi temsil ediyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz toplantılarda Türkiye’nin istediği çizgi doğrultusunda yürümeyi kabul etmeyen ENKS’li bir isim Türkiye’den atılmış yerine Türkiyeci bir isim söz konusu komiteye atanmıştı.

Türkiye’nin Rojava saldırısı sonrası ise, ENKS ve anayasa komitesindeki kişiler oturuma katılımı dondurma kararı almıştılar. Fakat PeyamaKurd’un edindiği bilgilere göre komiteye katılacak isimler bugün Cenevre’de başlayan toplantıda olacakları yönünde.

‘ENKS, Mazlum Generalin çağrısına nasıl yanıt verecek?’

Yine PeyamaKurd’un edindiği bilgilere göre ENKS; TEV-DEV ve Demokratik Suriye Güçlerinin de (DSG) komiteye katılmasına pozitif yaklaşıyor. Fakat gelinen bu aşamada Kürtlerin pozitif yaklaşma yerine belirli bir saf belirlemeleri gerekiyor. Orta Doğu’nun dinamik siyasetinde dengeler-arası politika üretmek sadece bölgede sözü geçen devletlere ait değil, bölgede terörün bitirilmesinde en önemli paya sahip olan Kürt milletinin de potansiyelinde olmalıdır.

ENKS gelinen bu aşamada bölgedeki siyaseti Kürt karşıtı bir tekel haline getiren İran, Türkiye, Suriye ittifakından ayrı bir sekmede okuyarak Kürt halkının kazanımlarını korumak için ne gibi adımlar atabiliriz konseptinde düşünmelidir.

Hatırlanacağı üzere DSG Komutanı General Mazlum Kobanê de Kürtlerin birliği üzerine çağrı yapmış, “Biz DSG olarak Rojava’daki tüm siyasi kesimler ile görüşmeye hazırız” demişti. Cenevre’de bulunan heyet bu çağrıya yanıt vermeli, komitede bir adım atmalıdır.

Kürtlerin merak ettiği sorulardan bir tanesi ise, “Pekiyi ENKS, Mazlum generalin bu açıklamasını komite toplantısında sunacak mı?” Kürtleri temsilen Cenevre’de bulunan ENKS heyetinin Rojava’da yaşanan olaylar bağlamında düşünüldüğü zaman 2 seçeneği bulunuyor. ENKS, ‘Ya Mazlum Kobanê’nin bu açıklamalarına ilişkin bir tutum sergiler ya da toplantıyı terk eder.’  

‘DSG’nin de komite(ler)de yer almasına yol açılmalıdır’

Diğer yandan oradaki heyet bir konuyu daha iyi irdelemeli ve bu faktörü esas almalıdır. Heyet şunu iyi bilmelidir, “Sözgelimi BM denetiminde alınan kararlara sorgusuz iştirak etmek demek işin içinden zaferle çıkmak anlamına gelmemeli.”

Birleşmiş Milletlerin, tarihinde aldığı kararların çoğuna itibar edilmemelidir. Çünkü BM’nin süreç içindeki faaliyetlerine kısa bir göz atıldığında alınan kararların zamanla kayba uğradığı görülmüştür ve bu eksende BM’yi de işlevsiz bir kurum haline dönüştürmüştür.

Suriye’deki tüm şartları göz önünde bulundurursak (tüm eksikliklere rağmen) SDG’nin orada en pozitif konumda olduğunu görmemek elde değil. Çünkü DSG hem askeri anlamda terörü nerdeyse yok etmiş hem de siyasi bakımdan Kürtlerin dünya kamuoyunda hatırı sayılır bir konuma ulaşmasına zemin hazırlamıştır. Bu bağlamda anayasa komitesi toplantısında SDG’yi sarsacak durumlardan uzak durulmalı ve DSG’nin de komite(ler)de yer almasına yol açılmalıdır.