image

PeyamaKurd - Çin hükümeti yaklaşık 5 yıldır Kürdistan Bölgesi’nde konsolosluk açmış durumda. Ni Ruchi ise bir buçuk yıldan bu yana Çin Halk Cumhuriyeti’nin Erbil Başkonsolosu olarak görevine devam ediyor.

Çin Konsolosluğunda sadece 5 diplomatla tüm işleri idare ettiklerini söyleyen Ni Ruchi, önümüzdeki yıl Kürdistan Bölgesi vatandaşlarına vize hizmeti verebilmek için konsolosluk bünyesinde bir bölüm açmak istediklerini dile getirdi.

Önümüzdeki ay Erbil’deki Salahaddin Üniversitesi’nde “Çin Dili Bölümü”nün açılacağını belirten Ruchi diğer yandan, Çin’deki en büyük üniversitelerden birinde “Kürt Dili Bölümü” açacaklarını da duyurdu.

Çin’in yıllık üretim hacminin 13 trilyon dolar olduğunu belirten Çinli diplomat Ruchi, Irak ile yıllık ticaret hacminin ise 30 milyar dolar olduğunu kaydetti.

‘Kürt dili bölümü açılması da planlanıyor’

Ruchi, “Bir yıl süren çift taraflı çabalar sonucunda Çin Konfoshiuchi Koleji ile Selahaddin Üniversitesi arasında anlaşma imzalandı. Önümüzdeki ay Salahaddin Üniversitesi’nde Çin dili bölümü açılacak. Bölüm ilk olarak 20-25 öğrenci alacak. Öğrencilerin 4 yıl içerisinde Çinceyi iyice öğreneceklerini ümit ediyorum. Ayrıca Çin’in en büyük üniversitelerinden biri olan Beijing Üniversitesi’nde Kürt dili bölümü de açmayı planlıyoruz” dedi.

Ruchi, planın hazır olduğunu ve bu konuda gerekli tartışmalar yapıldığını belirtti. Çinli diplomat ayrıca önümüzdeki yıl Beijing Üniversitesi’nde Kürtçe dili bölümünün açılacağı konusunda iyimser olduğunu dile getirdi.