image

PeyamaKurd - Kürt gençler, Kürtlerin birlik ve konsensüs oluşturması konusunda ortak bir görüşte. Sosyal medya üzerinden yayın yapan NETEW TV’de Zeynep Cager’in programına katılan gençler Kürt gündemini tartıştı. Programa katılan farklı parti ve kesimden gençler konuşmalarında: “Kürtlerin birlik olmaktan başka çaresi yok, birlik olmak zorundayız. Ulusal bir birlik oluşturulması gerekir. Ötekileştirici, ayrımcı üst dili bir kenara bırakmalı ve tek ses olmalıyız” dedi. 

Programa Dersim Katliamının yıldönümünde Seyit Rıza anıtının önünde Kürdistan bayrağını açan Dersimli Cem Vazo, Osmaniye’den Sinan Özdil, Diyarbakır’dan İbrahim Kalhan, İstanbul’dan Nazım Özmen, Diyarbakır’dan Yılmaz Temel katıldı.

Dersimli Cem Vazo açılış konuşmasında, “Kürdistan bayrağını açarken, yoğun duygular içindeydim. Özellikle bu bölgede yaşanan asimilasyon politikaları, katliamlar ve yaşanan zorluklardan ve son olarak Adana’da 17 yaşından bir gencin polis tarafından öldürülmesi ve bu polisin ifadesinden bu çocuğu bir Kürde benzettim sözleri beni yoğun duygulara sevk etti. Bu yüzden Dersimli bir Kürt olarak Kürdistan bayrağını açtım” dedi. 

HDP’li genç katılımcı Nazım Özmen, atanan Kayyumlarla ilgili olarak, “Kürt partileri, kayyumlar konusunda HDP’yi yalnız bıraktı ve ses çıkarmadı” dedi. 

Nazım Özmen’e cevap olarak söz hakkı alan Hak-Par Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Temel, “Kayyumlar atanırken, biz parti olarak gerekli açıklamaları yaptık. HDP’ye yapılan bu tutumu, devletin atadığı kayyumları şiddetle eleştirdiğimizi dile getirdik. Bu hangi partiye yapılırsa yapılsın, halk iradesiyle seçilmiş bir belediyeye, kayyum atamak doğru değildir” dedi. 


Kürtler ve Kürt partileri neden bir araya gelmiyor, neden birleşmiyor? 

Nazım Özmen, “Bir araya gelmememizin nedeni aslında çok basit, biz birbirimize tahammül edemiyoruz. Birbirimize tahammül etsek, çok güzel bir araya geliriz. Biz neden birleşmiyoruz biliyor musunuz? Tüm partilerde kendi partim dahil menfaatçiler çok. Ufacık ve değersiz şeyler için birbirimizden kopuyoruz.” 

Sinan Özdil, “Bizler haklarımızı, etik kurallar ve hukuk çerçevesinden arayan Kürt Müslüman gençleriyiz. Bakur Kürdistan’ında bir çocuk gözlerini açar açmaz bir ideoloji müptelası oluyor. Yani bugün Diyarbakır, Mardin, Batman ve Siirt’te gençlerimizi bir ideolojik çarpıntı içerisinde. 

Kendi inancından, kendi gelenek ve ailesinden kopuk bir gençliğin üreteceği bir anlam Kürt halkına mal edilemez. Kürdistan’dan en büyük parti olan HDP, kendinden başka partiye yer vermeyen bir partiye bürünmüş. Önce kardeş gibi yaşamayı öğreneceğiz, bizim problemimiz bu. Ben HDP’nin bu konuda samimiyetine inanmıyorum. Bu konuda HDP’nin kendine öz eleştiri yapması gerekir.” 

Cem Vazo, “Devletsiz bir millet bir araya gelemiyor. Önce bizler bu üst dili, ötekileştirme dilini bırakacak. Hemen kırmayacağız, hemen öfkelenmeyeceğiz, birbirimizi dışlamayacağı. Ötekileştirme faktörü sistemin bir parçasıdır. Bu politikaları kenara atıp yan yana durursak birlik oluruz. Her dört parçanın insanları birbirini kucaklayarak bu sorunları aşacağız.” 

Yılmaz Temel, “Farklılıklarımız zenginliğimizdir. HAK-PAR'ı ise bir birlik projesi olarak tasarladık. Ulusal birliği ulusal güçlerle bir araya gelebiliriz. Bizim bir ulusal gücümüz var. O da sayın Mesud Barzani’dir. Ulusal bir birlik oluşturamamamızın nedenlerinden birisi devlet ve devletler, ikincisi ise PKK’dir.” 


HDP içerisindeki bileşenler hiç mi günahı yok da tamamen birbiri ile kucaklaşıyorlar, HDP ve diğerlerin ise küçücük bir sorundan dolayı birbirinden ayrılıyor? 

HDP’li Nazım Özmen, “Bugün HDP’nin tamamının içerisinde dört dörtlük insanlar yok, bugün Kürt partilerin birleşmesini istemeyenler de var. Biz onları nasıl deşifre edebiliriz birbirimize sahip çıkarak. Bugün hangi partinin içerisinde hain var biz bunları bilemeyiz. Bunu yapmamız için önce içimizdeki menfaatçileri ortadan kaldırmamız lazım.” 


Dersim’de ormanlar yandı, Diyarbakır’da hendekler kazıldı, bir tane çevreci ses çıkarmadı, kayyumlar atandı, bileşenlerden ses gelmedi neden? 

HDP’li Nazım Özmen, “Selahattin başkan bu hendeklere karşıydı, gençleri o hendeklerden çıkarmak için çalıştı. Figen Yüksekdağ’ın açıklamalarını biz talihsiz bir açıklama olarak değerlendiriyoruz. Biz sırtımızı YPG’ye dayıyoruz derken Kobani’deki olaylar için bunu dile getirmişti, başka bir amacı olduğunu düşünmüyorum.” 

Yılmaz Temel, “HDP’nin Kürtler adına bir talebi yok, halklar adına bir talebi var. Biz birbirimizi eleştiririz ama bunun sonunda bizim birlik olmamız gerekiyor. Biz birlik olmadığımız sürece bir devlet değil, her 14 devlette bizim üzerimizden prim yapar. Bizler HDP’yi Kürtler konusundaki tavrı değişmediği sürece eleştireceğiz. Bizim ulusal hakları talep etmeliyiz. Bizler dil istemeliyiz, yaşam hakkı istemeliyiz, kimlik istemeliyiz. 


HDP’nin tüzüğünde bileşenler ve Kürtlerle ilgili bir program ve çalışma var mı? 

Nazım Özmen, “Tüm Kürtleri bir araya getirip kardeşçe bir birlik oluşturmak için partinin bir çalışması var. Bizler halk olarak gençlerin geleceğini ipotek altına almak için bunları takipçisi olmamız lazım. Bunun çalışmalar var ve kısa zamanda devreye girecek. İnsanlarımız neden ölüyor, neden cezaevinde. Bizler neyi paylaşamıyoruz. Yaşına kadar büyüttüğüm çocuğum neden kör kurşunla ölüyor.” 

Cem Vazo, “Kürt gençleri ölüme hevesli değil, hepsi yaşama sıkı sıkı tutunmuş ve ben bunu kabul etmiyorum.” 

Sinan Özdil, “Burası ne HDP’nin ne Hak-Par'ın, hiçbir siyasi partinin kendini övme yeri değil, şov yapma yeri değil. Kürtler arasından bir konsensüs ve bir birliktelik sağlanması taraftarıyım. İnsanların konuları partiler olabilir ama bunlar fanatizm olmadığı sürece hepsinin de karşılıklı birbirine saygı duyması gerekir. Kendi inanç, kültür ve değerlerimizle yeni bir reform, yeni harekete ihtiyacımız var. Özelde partilerin ne Kürtleri ne de bu oluşumu bir arada tutacak bir duruma şahit olmadık.  

Diyarbakır’dan İbrahim Kalhan, “Biz neden bir araya gelemiyoruz dediğimizde bir parti ısrarla biz Türkiye partisiyiz diyor. Bugün Ak Parti, milli ve muhafazakar Kürtlerin oylarıyla ayaktadır. Bugün bir Kürt solcu her partiye gider ama HDP’ye gitmez. Çünkü bunun altında bir PKK gerçeği var. Hendek olayları sonrası Kürdistani olan Türkiye’deki Kürt partisi iflas etmiştir."


Kürt sorunu, Kürtlerin birleşmesi konusunda yayına katılanların son sözleri?

Cem Vazo, “A veya B partileri ne yapmış ne etmiş diyerek bir yere varamayız. Gün birlik, zafer ve mücadele günüdür. Şuan ki zaman bize birliği dayatıyor. Bizim aramıza dini, siyasi nifak olarak sokacaklar. Her dört parçadaki Kürtlere sahip çıkarsak bir birlik oluşturabiliriz. Biz bir olmalıyız, birlik olmak zorundayız. Başka bir alternatifimiz yok."

İbrahim Kalhan, “Bugün Güney Kürdistan bir bağımsızlık mücadelesi veriyor. Onun başında bir hükümet vardır ve dünyadaki tüm Kürtlerin muhatap olarak kabul ettiği kişi de Başkan Mesud Barzani’dir. Molla Mustafa Barzani, generaldir, Peşmerge’dir, savaşçıdır ve ailesi de öyledir. Mazlum mudurlar evet mazlumdurlar ve bu mazlumiyetlerinden dolayı kendilerine bir kimlik ve devlet kurma fırsatı verildi. Biz istiyoruz ki Başkan Mesud Barzani dört tarafı da kucaklasın. Bizim kendisinden bir talebimiz yok, onlara ancak dualarımız vardır. "

Yılmaz Temel, “Tek sesli bir bağırıştan yana hepimizin bir arada bu sesi çıkarması önemli, bizim birlik olmamız lazım. Bizim ulusal taleplerimiz olmalı diyorum. Bizim için önemli olan Kürtlerdir, Kürdistandır.” 

Nazım Özmen, “Kimse dini değerlerinden dolayı öldürülmüyor. Bizler Kürtçe konuştuğumuz için öldürüldük, bu coğrafyanın adı Kürdistan’dır dediğimiz için öldürülüyoruz. Birbirimize şiddeti değil, kardeşliği, huzuru sağlarsak birlik oluruz. Fikirlerimiz ne olursa olsun Kürt halkıyız.” 

Sinan Özdil, “Muhafazakar, milli ve ümmetçi kavramlarını bir platformda bir araya gelerek tartışmamız gerekiyor. Burada yanlış bilinen algılar ve gerçeklerin konuşulmasını talep ediyorum.”

 

https://www.facebook.com/watch/live/?v=323436805310524&ref=watch_permalink