image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani, geçtiğimiz günlerde Independent’e verdiği röportajın ardından bu defa Zagros Arapça’ya önemli açıklamalarda bulundu. 

Başkan Mesud Barzani, ABD’nin Irak’tan çekilmesi durumunda terör örgütü IŞİD’in yeniden güçlenerek geri döneceğini söyledi. Başkan Barzani konuşmasında Kürdistan Bölgesi, Irak ve bölgede yaşanan son gelişmeleri ele aldı ve değerlendirmelerde bulundu.


‘Irak’ta devam eden gösteriler ve çözüm’

Irak’ta devam eden protesto gösterilerinin, geçmişteki hata ve başarısızlıkların sonucu olduğunu kaydeden Başkan Barzani, “Hataların düzeltilmesi için çalışılmalı. En başından beri göstericilere ve meşru taleplerine olan desteğimizi belirttik. Ancak bununla birlikte barışçıl bir çözüm bulunmasını ve ortalığı karıştırmak isteyenlere mahal verilmemesi gerektiğini söyledik” sözlerini dile getirdi.

Erbil’in göstericilerin temsilcileri ile siyasi liderler arasında yapılacak görüşmelere sahipliği yapabileceğine de değinen Başkan Barzani, bu şekilde Irak’taki krizden çıkış için uygun bir çözüm bulunabileceğini söyledi. 


“Allavi-Yeni Hükümet: İhlalleri reddediyoruz”

Başkan Barzani, yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Tevfik Allavi’ye ilişkin de bazı değerlendirmeler yaptı. Başkan Barzani, “Allavi, bilinen bir aileden geliyor ancak kabinede yer alacak bakanları belirleme mekanizması başarılı değil ve kabul edilemez” diyerek şöyle devam etti: 

“Yeni kabine ve bakanların belirlenmesi hususunda, Kürdistan Bölgesi’nin remi kurumlarıyla birlikte çalışmalı. Kürdistan Bölgesi’nin ve Irak’taki diğer bileşenlerin anayasal haklarına dönük her türlü ihlali de reddediyoruz.”

Sünnilerle Kürtlerin yanı sıra Şiilerin de büyük bölümünün, Allavi’nin bu şekilde kabineyi belirlemesine karşı olduğuna vurgu yapan Mesud Barzani, “Çünkü bağımsız ve tarafsızlık adına belirlenen bu bakanları daha sonra kendi istekleri doğrultusunda kullanıyorlar” sözlerini dile getirdi.

Başkan Barzani şöyle devam etti: “Eğer Allavi Kürtlerle Sünniler olmadan bir kabine oluşturursa, kendisine hayırlı olsun. Allavi’nin iki ya da üç tarafla yapacağı anlaşma, anlaşmaya dahil olmayanların buna uymamasına yol açmaz.” 


“Kürt halkı ve Kürdistan Bölgesi’nin haklarına zarar getirecek girişimi reddediyoruz” 

Başkan Barzani, bölgede halen IŞİD tehlikesi olduğu uyarısı yaparak, “IŞİD şimdi de Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne tehdit oluşturuyor. Eğer ABD güçleri Irak’tan çekilirse örgüt bu kez daha çok güçlenerek geri döner. Bu yüzden ABD güçlerinin çekilmesi kararı, gelecek açısından tayin edici bir karardır ve duygu, söz ve pazarlık konusu edilemez” diye belirtti. 

Irak ya da Kürdistan Bölgesi’nin ABD ile İran arasında çekişme sahnesi olmaması gerektiğini dile getiren Başkan Mesud Barzani, Irak üzerinde İran veya diğer hiçbir ülkenin dayatmalarının reddedilmesi gerektiğini kaydetti.


Son olarak Irak’taki durumla ilgili konuşan Başkan Mesud Barzani şöyle devam etti:

“Irak içerde ve dışarda birliktelik siyasetinden yoksun bir halde bulunuyor. Eğer amaç zenginleştirme ve reform ise anayasanın düzenlenmesinden yanayız ancak Kürt halkı ve Kürdistan Bölgesi’nin hakları ile demokrasiye zarar getirecek bir girişimi reddediyoruz. Çözüm için ortak bir mekanizma bulunması konusunda bütün tarafların duyarlı olması gerekiyor.