image

PeyamaKurd- TSK ve ÖSO güçlerinin Efrin kent merkezine girmesinin ardından YPG'den ilk açıklama geldi. YPG'den yapılan açıklamaya göre, sivil halka zarar gelmemesi için silahlı unsurların başka alanlara çekildiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 "Bu saldırılar sonucunda birçok sivil öldürüldü. Efrin direnişi, Efrin halkını evlerine geri getirene kadar devam edecek. Efrin halkını destekleyen bütün tarafları selamlıyoruz. Efrin ve Doğu Guta’da dökülen kanı durdurmaları için uluslararası topluma çağrı yapıyoruz. Türkiye saldırıları, sadece Efrin’e yönelik değil tüm Kuzey Suriye halkına yöneliktir. Şu ana kadar da savaşçılarımız bu işgale karşı direniyor.

Direniş, işgalcileri Efrin’den çıkartana kadar devam edecek. Halkın geri dönmesi için çalışılmalı. Bugün, YPG, Efrin sivil halkına katliam gerçekleştirilmemesi için diğer taraflara çekildi." 

BM'yi de eleştiren YPG son olarak şu ifadelere yer verdi: "BM Güvenlik Konseyi’nin ikiyüzlülüğü terk ederek Efrin ve Guta’da sivil kanlarının akıtılması konusunda gerekli kararları alması gerekmektedir."