image

PeyamaKurd- Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 17 Haziran’da Kürdistan Bölgesi topraklarında PKK’ye yönelik “Pençe Kaplan” adıyla başlattığı operasyonları sürdürürken Derkar Nahiyesinde bulunan Şakule tepelerine çok sayıda komando sevk edildiği ifade edildi.

Derkar Nahiyesi Müdürü Zeravan Musa, “Zaho ve Derkar karayoluna 6 kilometre uzaklıkta bulunan Şakule tepelerine Türk helikopterleri çok sayıda komando indirdi ancak sayılarına ilişkin elimizde herhangi bir veri bulunmuyor. İki helikopter de dağa indirilen gücü havadan koruma desteği verdi" açıklamasında bulundu.

TSK’nın bombardımanları nedeniyle Batifa’ya bağlı Evla köyünün boşaltıldığını söyleyen Batifa Nahiyesi Müdürü Dilşer Abdulsitar da köyde yaşayanların çobanlıkla uğraştıklarını belirtti.

Rudaw’ın haberine göre, TSK Şakule tepelerinin yarısında hakimiyet sağlamış durumda. Şu anda bulunduğu bölge ise Batifa, Derkar ve Zaho üçgeninde kalıyor. Türkiye güçleri ilk kez Derkar bölgesine bu kadar yaklaşıyor.

TSK’nın operasyon kapsamında sınırdan 30 kilometre kadar içeri girdiği ve TSK unsurlarının 24 tepede üstlendiği belirtiliyor.