image

PeyamaKurd - Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilişinin üzerinden 83 yıl geçerken, Dersim’de Seyit Rıza ve arkadaşları adına anma etkinliği düzenlendi.

Seyit Rıza İdama götürülürken, “Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu ama ben de sizin önünüzde eğilmiyorum, bu da size dert olsun” demişti.

Dersim katliamı sırasında 15 Kasım 1937’de Seyit Rıza, oğlu ve 5 arkadaşı Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edildi.

Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu tarafından yapılan anma programı kapsamında Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. 

“83 yıldır ne mahkeme kararları var ne de iddianame”

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu üyesi Nesimi Aday, anma esnasında yaptığı açıklamada ,”Dersim’in temel haklarını savunan bu insanlara “isyan” yaftası yapıştırılarak soykırım yapıldı. 83 yıldır ne mahkeme kayıtları var ne de iddianame. Mahkemenin tutanakları açıklanmış değil” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Dersim Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklama metnini okuyan HDP Dersim İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil’in bazı açıklamaları ise şu şekilde:

“İdamlarının 83. yılında Seyid Rıza ve yol arkadaşlarını saygı ile anıyoruz.15 Kasım 1937 yılında Elazığ Buğday Meydanında Seyid Rıza, Uşenê Seydi, Fındık Ağa, Aliye Mırzê Sıli, Hesenê İvraime Qıji, Hesen Ağa ve Resık Uşen (Seyid Rıza’nın oğlu) idam edilmişlerdi.

Seyid Rıza ve yol arkadaşları,1937 yılının Eylül ayında, hukuk kurallarının ayaklar altına alındığı ve Şark İstiklal Mahkemelerinin bir kopyası olan Elazığ Örfi İdare Mahkemesinde şeklen yargılanmıştı. Yargılama sürecinde, dünyada eşi benzeri az görülen adaletsizlikler yapılmıştı…”