image

PeyamaKurd - Evlerine dönmeyi dört gözle bekleyen Duhok’taki kamplarda kalan Şengalli göçzedeler, Erbil ile Bağdat arasında varılan anlaşmadan memnun olduklarını belirtti.

2014 Ağustos ayında IŞİD tarafından işgal edilen ve 2015 Kasım ayında Peşmerge Güçleri tarafından kurtarılan Şengal, bu tarihten sonra önemli bir konuma yükseldi. Buna rağmen durumun normale dönmediği bölgede Cuma günü Kürdistan Bölgesi ile Irak arasında varılan anlaşma yeni bir sayfayı araladı.

Şengal’de sadece Kürdistan ve Irak bayrağını görmek istiyoruz” 

Duhok’taki kamplarda kalan Şengalli göçzdeler, anlaşmadan oldukça memnun.

K24’e konuşan göçzedeler, bir an önce evlerine dönmek istediklerini ve hayatlarının sonuna kadar orada yaşamak istediklerini söylüyor.

Şengalli bir göçzede, “Oradaki yasa dışı yönetimin son bulmasını istiyoruz. Meşru bir idare kurulsun. Şengal’de sadece Kürdistan ve Irak bayrağını görmek istiyoruz” dedi.

Kadın bir göçzede de, “Her şeyimiz tas tamam olsun ve evlerimizde yaşayalım istiyoruz. Bu şartlarda yaşamak yerine orada ölmeyi yeğleriz” diye konuştu.

Şengalli kanaat önderlerinden Abdullah Şengali de Peşmerge’nin bir kez daha Kürdistan bayrağının Şengal Dağı’nda dalgalandırmasını umut ettiklerini dile getirdi:

“Kürdistan Bölgesi Hükümeti 6 yıldır bizim için elinden geleni yaptı. İlk etapta Kürdistan Peşmergesi’nin Şengal’e gidip Kürdistan bayrağını dalgalandırmasını istiyoruz. Orada 5-6 bayrağımız olsun istemiyoruz. Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve kahraman Peşmerge’nin Irak ordusuyla birlikte Şengal’e gelmesini istiyoruz. Bizi ve evleri harabeye dönen binlerce kişi tazmin etmelerini bekliyoruz.”