image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümetleri arasında imzalanan Şengal Anlaşması’na dikkat çeken Şengal Kaymakamı Mehma Halil, söz konusu yapılan anlaşmanın en kısa sürede uygulanması gerektiğini ifade etti.

Şengal Kaymakamı Mehma Halil, Miladi yeni yıl dolayısıyla bir açıklama yayınlayarak, Erbil ile Bağdat hükümetleri arasında imzalanan Şengal Anlaşaması’nın en kısa sürede uygulanması ve yabancı güçlerin kentten çıkması çağrısında bulundu.

Şengal’deki savaş mağdurlarına tazminat ödenmesi gerektiğini ifade eden Halil, söz konusu tazminat ödemelerinin gerçekleşmediğini ve tazminat ödemelerinin birlikte yaşam kültürüne hizmet edeceğini belirtti.

"Silahlı güçler, kentin dışına çıkmalı"

Kentin Kaymakamı Halil, Şengal halkının göçzedelikten çok çektiğine dikkat çekerek, kamplarda yaşayanların bir an önce evlerine dönmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Yayımladığı açıklamasında, “Bölge çatışmalardan uzak tutulmalı ve PKK mensupları ilçe sınırlarının dışına çıkmalı" diyen Halil açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Şengal il olmalı ve göç edenler evlerine dönmeli. Terör örgütü IŞİD tarafından kaçırılıp sonrasında kurtarılanlar dönmeli. Toplu mezarlar nakledilmeli. Halka maddi ve manevi tazminat ödenmeli, kentin altyapısı inşa edilmeli."

"Şengal için dini yetkililer ve BM çaba göstermeli"

Ayrıca Halil, bu taleplerin Erbil ve Bağdat hükümetlerinin ortak çabası olmadan gerçekleşmesinin mümkün olmadığını belirterek, Şengal’e yaşamın tekrar dönmesi için siyasilerin yanı sıra dini yetkililerin ve Birleşmiş Milletler’in çaba göstermesi gerektiğini dile getirdi.