image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi başkenti Erbil’deki Daraşekran Kampı’nda kurulan seralarda Arapça “Meluxiye” diye adlandırılan Nuhiye otu yetiştiriliyor. Bu bitki, kampta yaşayan çok kişi için geçim kaynağı haline gelmiş durumda.  

Arapça ismi Meluxiye olan ve Arap coğrafyasında meşhur olan Nuhiye ilk defa Kürdistan Bölgesi’nde bir göç zede kampında yetiştiriliyor.

Dara Şekran Kampı’nda yaşayan Rojavalı göç zedeler, 4 dönüm arazi üzerinde inşa edilen sera projesi kapsamında bu bitkiyi yetiştirerek pazara gönderiyor.

Rojava’da iken çiftçilikle uğraştığını belirten Omer Muhammed, “Savaş nedeniyle 10 dönümlük arazimi bırakıp gelmek zorunda kaldım. Şimdi 4 aile birlikte bu projede çalışıp geçimimizi sağlıyoruz” dedi.

Daha önce Kürdistan Bölgesi’nde Nuhiye yetiştirilmediğini belirten Muhammed, yemeklerde kullanılan bu bitkinin ömrünün bin yılı bulduğunu söyledi.

İlk kez Mısır’da yetiştirilen bu bitki daha sonra Lübnan, Suriye ve Kuzey Afrika ülkelerinde de yetiştirilmiş. Nuhiye A ve B vitamin içeriyor.


 

 

Rûdaw