image

PeyamaKurd - Roj Peşmergeleri Sözcüsü Yarbay Şervan Deriki, PYD Eşbaşkanlık Konseyi üyesi Aldar Xelîl’in PKK’ye yakın bir medyada Roj Peşmergelerine yönelik sarf ettiği sözlere sert şekilde yanıt verdi.

Yarbay Şervan Deriki, yaptığı yazılı açıklamada, “Milletimiz Rojava’da birlik umutlarının gerçekleşmesini bekleyip ve Roj Peşmegelerinin dönüşüne umut bağlarken, Aldar Xelil adındaki şahıs yakışıksız ve ulusal ilkelerden uzak açıklamalar yaparak Roj Peşmergelerini ‘çete’ olmakla suçladı” ifadesini kullandı.

“Roj Peşmergeleri Kürt milleti için kutsal değere sahiptir, kim onlara saldırırsa, çete odur” diyen Deriki, “Bu yaklaşım Kürt milletinin iradesine ve uzun yıllar boyunca süren mücadele sayesinde elde ettiği kazanımlara hakarettir” değerlendirmesinde bulundu.

“Çete kendisini para karşılığında satan kişidir”

Deriki, PYD’li yetkilinin sarf etmiş olduğu sözlere tepkisini şöyle sürdürdü:

“Çete, kendisini para karşılığında satan kişidir. Çete, kendi halkının göç etmesine yol açan kişidir. Çete, bölgelerimizin Türk ordusu tarafından işgal edilmesine yol açanlardır. Çete, halka ağır vergiler dayatan ve onların kaynaklarından mahrum olmasına sebep olanlardır. Çete, çocukları kaçırıp kendi ajandası için silahlandıran ve çocukların tüm haklarını ihlal edenlerdir. Çete, halkın iradesini her şekilde gasp eden ve halkını boynu büyük bırakanlardır. Çete, kin ve nefreti yaymak için çalışan ve Kürt milletinin sembollerini ihanetle suçlayanlardır. Çete, kendi milletinin acılarını sahte sloganlarla pazarlayanlardır.”

Geçtiğimiz günde PKK’ye yakın medyaya demeç veren PYD Eşbaşkanlık Konseyi üyesi Aldar Xelil, Roj Peşmergelerinin Peşmerge olmadığını iddia ederek Türkiye’ye bağlı “çete”olarak nitelemişti.