image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi’nde Türkiye’nin PKK’ye karşı başlattığı operasyonları değerlendiren, Kürdistan Ulusal Birlik Koalisyonu Başkanı ve İletişim ve Ulaştırma Bakanı Ano Cewher, “PKK bu statümüzü tehlikeye atmak istiyorsa bu ne Kürtlüktür ne de vatanseverliktir. Şu dönemde kendi ulusuna zarar gelmesine neden oluyorlarsa bu büyük bir soru işaretidir” dedi.

‘Hıristiyan köyleri boşaldı’

PKK ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle Zaho sınırlarında kalan bazı Hıristiyan köylerinin boşaldığını, insanlarının  Duhok’a sığınmak zorunda kaldığını ifade eden Cewher, “Zaho sınırlarında bulunan onlarca Hıristiyan köyü boşalmış durumda. Bu köylerde yaşayan insanlar evlerinden oldu, Duhok’a yönelmek zorunda kaldı. Şu an yaşananlar, büyük bir güce ve ülkeye bu köylere saldırması için bahane yaratmaktır”dedi.

‘PKK’nin yaptığı toprak savunmak değil’ 

Cewher, PKK’nin yaptığı sadece Türkiye’ye asker yığınağı yapmak için bahane yaratmaktır. PKK’nin yaptığı toprak savunmak değil, mücadele değil. Kendi savaşını ihraç etmektir. Bu gücün kendi sahasına dönmesi gerekirdi” sözlerine yer verdi.

‘Mücadelelerini kendi parçalarında yapsınlar’

Zaho’ya bağlı Hıristiyan köylerinde durumun kötü olduğunu belirten Cewher,  “Kürdistan’ın suyu, toprağı ve havasının korunması konusunda hassasız. Savaş kötü bir şeydir. Şu an Kürdistan Bölgesi’nin karşı karşıya olduğu şeyin bölgeyle ilgisi yoktur. Kürdistan Bölgesi yıllarca bedel ödemiştir. Sayın Başkan Barzani’nin çabaları sayesinde Irak Anayasası’nda yasal bir statümüz var. Diğer parçalardaki kardeşlerimiz mücadele vermek istiyorlarsa mücadelelerini kendi parçalarında yapsınlar” dedi.

‘Bu ne Kürtlüktür ne de vatanseverliktir’ 

Kürdistan Ulusal Birlik Koalisyonu Başkanı ve İletişim ve Ulaştırma Bakanı Ano Cewher PKK’ye sert eleştirilerde bulunarak, şunları söyledi:

“PKK bu statümüzü tehlikeye atmak istiyorsa bu ne Kürtlüktür ne de vatanseverliktir. Şu dönemde kendi ulusuna zarar gelmesine neden oluyorlarsa bu büyük bir soru işaretidir. Ben siyaset bilimleri okudum ancak PKK’yi ve yaptıklarını anlamıyorum. Tek yaptıkları ortalığı karıştırmak. Bölge’nin kendi hükümeti ve parlamentosu var. Parlamentosu ve hükümeti Kürt’tür. Ne yapmak istediklerini anlamıyorum. Bu toprağın adı Irak Kürdistan Bölgesi’dir. Mücadelelerini barış ve anlayış içinde yürütmelerini istiyorum.”