image

PeyamaKurd - Kürdistan dışında kalan Kürdistani bölgeleri görüşmek üzere Peşmerge Bakanlığı heyeti ile Irak Savunma Bakanlığı üst düzey heyetleri Erbil’de bir araya geldi. 

Kürdistan Bölgesi idaresi altında olmayan 140’ıncı madde kapsamındaki bölgelerin görüşüldüğü toplantıda, Irak güçleri ile Peşmerge’nin söz konusu bölgelerde bulunacağı noktaların belirlendiği belirtildi.

Kürdistan basınına açıklamada bulunan Peşmerge Güçleri Genelkurmay Başkanı Cemal Eminki, görüşmede Xaneqin’den Dicle’nin batısına kadar olan bölgenin güvenliğinin masaya yatırıldığını ifade etti. 

Cemal Eminki, tartışmalı bölgeler olarak isimlendirilen topraklarda Irak güçleri ve Peşmerge güçlerinin güvenliğinden sorumlu olacağı noktaların belirlendiğini dile getirerek, “Irak Savunma Bakanlığı ve Peşmerge Bakanlığı yüksek heyetleri arasında bir toplantı gerçekleşti. Toplantıda ortak bir heyetin Xaneqin’den Dicle’nin batısına kadar olan bölgede tespit çalışması yapması kararı alındı" şeklinde konuştu.

Erbil-Bağdat görüşmelerinin devam etmesi konuşulurken, Peşmerge güçlerinin varılan anlaşma doğrultusunda Kürdistan Bölgesi idaresi altında olmayan Kürdistani bölgelere dönmesi bekleniyor.