image

PeyamaKurd - Peşmerge Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Cemal Eminki, Kürdistan Bölgesi idaresi dışındaki tartışmalı bölgelerin güvenliğinin Irak ordusu ile Peşmerge’den oluşan Ortak Operasyonlar Merkezi tarafından sağlanması, terör örgütü IŞİD’e karşı ortak operasyon ve istihbarat paylaşımı konusunda Irak Savunma Bakanlığı ile anlaştıklarını ifade etti. 

Peşmerge Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Cemal Eminki başkanlığında Peşmerge Bakanlığı’ndan bir heyet, Bağdat’ta Irak Savunma Bakanlığı yetkilileri ile bir araya geldi. 

Kürdistan basınına görüşme ile ilgili açıklamada bulunan Tuğgeneral Cemal Eminki, “Bugünkü toplantıda tartışmalı bölgelerde Ortak Operasyonlar Merkezi’nin aktif hale getirilmesi, IŞİD’e karşı operak operasyonlar ve istihbarat işbirliği konularında görüşmeler yaptık” ifadesini kullandı. 

3 konuda anlaşma yapıldığına değinen Peşmerge Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Kahraman Kemal, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: 

“Birincisi; Diyala, Kerkük ve Ninova (Musul) gibi tartışmalı bölgeler denilen bölgelerde Peşmerge ile Irak ordusu arasında ortak bir koordinasyon kurulması. İkincisi; iki güç arasında ortak operasyonlar merkezinin aktif hale getirilmesi. Üçüncüsü ise; bu bölgelerde IŞİD’e karşı ortak operasyonların hayata geçirilmesi ve ortak kontrol noktalarının kurulması.”