image

PeyamaKurd - Peşmerge Bakanlığı'nın açıklamasına göre, İnsan Hakları Savunma ve Barış Uluslararası Kurulu, Peşmerge Komutanı Emid Salih Mevlud Gerdi’yi 2021 yılı dünya barış elçisi olarak ilan etti.

Barış elçisi seçilen komutan ile ilgili Peşmerge Bakanlığı, sosyal medya hesabı Facebook üzerinde söz konusu konu hakkında açıklama yayınlayarak şu ifadeleri paylaştı:

"Emid Salih Mevlud Gerdi Peşmerge Bakanlığı, Kürdistan Bölgesi Başkanlığı ve Bakanlar Kurulu Başkanlığı kurumları arasında iletişimi sağlayan subay. Ailesi Baas rejimi tarafından zindana atılmıştı. 1962 yılında Erbil Qişleya cezaevinde dünyaya geldi. Uzun yıllardır Peşmerge olarak halka hizmet ediyor."

Bakanlığın yayımladığı açıklamada, "Emid Salih 2020 yılında uluslararası barış kongresine katıldı. Salih kongrede ırk ve din odaklı katliam konulu bir sunum yapmak istedi. Peşmerge Salih, dünya çapında 2021 yılı barış elçisi olarak ilan edildi. Bu Kürdistan Peşmergesi ve Peşmerge Salih için manevi bir kazanımdır” sözlerine yer verildi.