image

Pesmerge güçlerinin Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde bulunması mevzusu Irak Anayasası’nın 140’ci maddesinde işlenmiştir. Şu anda yapılan yasal sürecin tatbik edilmesidir. Bunu ne Erşet Salihi’nin Türkmen Cephesi ne de Kürtlerin lehine olan gelişmelerden rahatsız olan Türk medyası engelleyebilir.

 

PeyamaKurd- Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi, Kürdistan idaresi altında yer almayan Kürdistani bölgelerin güvenliği için Peşmerge Bakanlığı ile aralarında koordinasyon olduğunu ve Irak Savunma Bakanlığı ile Kürdistan Peşmerge Bakanlığı’nın ortak operasyon odası kuracaklarını duyurmasının ardından, Türk basını gelişmelerden olan rahatsızlığını ve Kürtlere karşı olan tahammülsüzlüğünü bir kez daha ortaya koydu.  

Gelişmeler hakkında, Irak hükümet yetkilileri veya Kürdistan Bölgesi yetkililerinden bilgi edinme yerine, Türkiye’ye yakınlığı ve Anti-Kürt yaklaşımı ile tanınan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi’den edindiği bilgilere dayanarak kamuoyunu yanıltıyor.

Erşet Salihi’nin, “Irak Savunma Bakanlığı ile IKBY'nin Peşmerge Bakanlığı arasında Peşmerge'nin Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelere geri dönmesiyle ilgili herhangi bir anlaşma yok” iddiasını haber yapan Hürriyet, olay hakkında Iraklı ve Kürt yetkililerine sorma gereğini de görmüyor.

Ardından, Pesmerge’lerin tartışmalı bölgelere geri döneceği kararının olmadığını "ispatlamak için," Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı’nda bulunan Erşet Salihi türünden kişilerin açıklamalarını esas alarak söz konusu iddialarının “asılsız olduğunu” haber yapıyor.

Oysa, Peşmerge güçlerinin Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde bulunması mevzusu Irak Anayasası’nın 140’ci maddesinde işlenmiştir. Şu anda yapılan yasal sürecin tatbik edilmesidir. Bunu ne Erşet Salihi’nin Türkmen Cephesi ne de Kürtlerin lehine olan gelişmelerden rahatsız olan Türk medyası engelleyebilir.