image

PeyamaKurd - Peşmerge Güçleri'nin Hurmatu ve Irak’ın Felluce kentine doğru harekete geçtiğine ilişkin haberlere yanıt veren Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, söylenenlerin asılsız olduğunu ifade etti.

Peşmerge’ye yönelik bazı basın ve sosyal medya hesaplarından Peşmerge Güçleri'nin Hurmatu ve Felluce’ye doğru harekete geçtiğine dair iddialar öne sürüldü.

Gelen haberleri ve paylaşımları yalanlayan Cabbar Yaver, “Bazı yayın organları Peşmerge Güçleri'nin Hurmatu sınırına konuşlandığı ve iki birliğin de Felluce'ye doğru harekete geçtiğine ilişkin haberler yayınladı. Peşmerge Bakanlığı olarak bu haberleri reddediyoruz" ifadesini kullandı.

Bahsi geçen yerlerle ilgili hareketliliğe ilişkin Yaver, "Ne hiç bir Peşmerge birliği harekete geçti, ne de buna yönelik bir emir söz konusudur. Tüm Peşmerge Güçleri ana karargahlarında, kendi yerlerinde bekliyor" şeklinde konuştu.

Yalan haberler noktasında uyarılarda bulunan Peşmerge Genel Sekreteri Yaver, Peşmerge Bakanlığı'nın kaynak olarak verilmediği, resmi olmayan hiç bir habere güvenilmemesi gerektiği konusunda kamuoyuna seslendi.