image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’in önde gelen bazı teröristlerinin İran destekli Haşdi Şabi bünyesindeki Bedir Tugayları ve Esayib Ehli Hak’a katıldığı vurgulandı. 

Kürdistan basınına açıklamada bulunan Peşmerge Güçleri Kifri Cephesi Sorumlusu Merdan Çavşin, Hanekin’in Gulale kasabasında Haşdi Şabi’ye bağlı Bedir Tugayları ve Esayib Ehli Hak’ın olduğunu belirterek, bazı IŞİD çetelerinin bu gruplara katıldığını ifade etti. 

Peşmerge Komutanı Merdan Çavşin konuşmasında, “IŞİD’in tanınmış mensuplarından Firas Necim Yunis, Munteser Tirki, Seid el Kiravi, Ahmed Telal ve Zeyd Mewlan Haşdi Şabi’ye katıldı” sözlerine yer verdi. 

Terör örgütü IŞİD’le savaş sırasında Kürtlere karşı savaşan bazı örgüt mensuplarının da şu anda Haşdi Şabi bünyesinde bulunduğunu kaydeden Çavşin, “Söz konusu kişiler, Kürtlere olan kinlerini şimdi de Haşdi Şabi bünyesinde savaşarak ortaya koyuyorlar” ifadesini kullandı. 

Peşmerge Komutanı Çavşin ayrıca, “Esayib Ehli Hak bünyesinde Ahmed Yusuf, Enwer Ahmed Yusuf Tebag, Hasan Cedun, Seyf Emume el Kirawi’nin de aralarında bulunduğu bazı kişiler de daha önce IŞİD safhasında savaşıyorlar” dedi.