image

PeyamaKurd - Türkiye ve İran güçlerinin Kürdistan Bölgesi sınırlarındaki varlığına değinen Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Babekir Feqê, TSK’nın 20 ile 40 kilometre, İran ordusunun da 10 kilometre kadar Kürdistan Bölgesi sınırları içerisine girdiklerini ifade etti.

Bakanlık Sözcüsü açıklamasında, operasyonların “uluslararası yasalara aykırı” olduğunu belirterek, sınır ihlalleri konusunda Bağdat hükümetinin bilgilendirildiğini kaydetti.

Kürdistan basınına bölgedeki sınır ihlalleri ile ilgili açıklamada bulunan Tuğgeneral Babekir Feqê, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Haftanin bölgesinde başlattığı “Pençe Kaplan” operasyonu ile İran ordusunun Rojhılat sınırındaki operasyonları hakkında konuştu.

Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü, TSK’nın, Kürdistan Bölgesi sınırları içerisinde İran ve Irak sınırlarının kesiştiği Hakurk bölgesi ile Haftanin’de PKK’yi gerekçe göstererek karadan ve havadan başlattığı operasyonu hakkında, “Bu uluslararası yasaların açık bir ihlali, Irak topraklarının ve özellikle de Kürdistan Bölgesi’nin egemenliğinin çiğnenmesidir” sözlerine yer verdi.