image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Peşmerge Bakanlığı heyeti’nin Bağdat’ta Irak Savunma Bakanlığı heyeti ile bir araya geldiği ve görüşmelerde müzakerelere devam kararı alındığı açıklandı.

Iraklı heyetle yapılan görüşmelerle ilgili Peşmerge Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Irak Savunma Bakanlığı’nın talebi üzerine, Peşmerge Bakanlığı heyetinin Bağdat’a giderek, ortak koordinasyon bölgelerini görüştüğü ifade edildi.

Taraflar arasında yapılan görüşmede Kürdistan Bölgesi idaresinde olmayan Kürdistani bölgelerde gerçekleştirilecek ortak operasyonun görüşüldüğü ve terör örgütü DAİŞ’in söz konusu bölgelerdeki saldırılarının masaya yatırıldığı kaydedildi.

Irak'tan bir heyet Erbil'i ziyaret edecek

Kürdistan Bölgesi'nden Bağdat'a giden heyette, Peşmerge Genelkurmay Başkanı Cemal Eminki, Peşmerge Bakanlığı Sekreteri Cebbar Yaver ve Kürdistanlı üst düzey askeri yetkililerin yer aldığı vurgulandı.

Söz konusu yapılan görüşmede, Irak Ortak Operasyonlar Komutanı Yardımcısı Abdulemir Şemmeri başkanlığındaki Irak Savunma Bakanlığı heyeti ile bir araya gelindiği dile getirildi.

Buna göre taraflar görüşmede daha önce olduğu gibi ortak koordinasyon heyetinin aktif hale getirilmesi ve görüşmelerin devam etmesi kararlaştırılırken, içerisinde bulunduğumuz ayın sonunda Irak Savunma Bakanlığı heyetinin Erbil’e gelerek Peşmerge Bakanlığı’nı ziyaret edeceği belirtildi.