image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), insani yardımların sadece Suriye'ye tek bir sınır kapısından gönderilmesi kararı nedeniyle uluslararası yardımlar Rojava’ya ulaşmıyor. 

Özerk Yönetim ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) BMGK karardan dolayı endişelerini ve tepkilerini dile getirdi. Özerk Yönetim alınan kararın Rojava’daki göçmenlerin durumunu zorlaştıracağını ifade ederken, Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ise Rusya’nın Til Koçer Sınır Kapısı’nı Suriye rejimine teslim edip rejim güçlerini sınırına yerleştirmek  istediği konusundaki endişeleri dile getiriyor.

BMGK, Rusya'nın vetosunu önlemek ve mekanizmanın yenilenebilmesi için Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan vazgeçti, yardımların yapıldığı sınır kapısı sayısı 1'e indirildi. Buna göre yardımlar sadece Bab el-Hava Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye ulaştırılabilecek.

Rojava Özerk Yönetimi söz konusu karara tepki göstererek bu kararın Rojava’daki durumları daha da zorlaştıracağını ve bir şekilde Sezar Yasası’na benzediği açıklamasında bulundu. ENKS ise Rusyaların Til Koçer Sınır Kapısı’nı rejim güçlerine teslim etmeyi amaçladığını kaydediyor.