image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak Parlamentosu’nda onaylanan tartışmalı bütçe yasası hakkında açıklamalarda bulundu.

Neçirvan Barzani, “Bu çok tehlikeli bir gelişmedir. Yasanın kabul ediliş dili, Kürdistan halkını cezalandırmadır. Bu, birlikte kurduğumuz Irak’ın birlik, ortaklık prensiplerine aykırıdır” ifadesini kullandı.

Irak Parlamantosu’nun Kürtlerin aleyhinde oyladığı bütçe yasasını görüşmek üzere başkent Erbil’de düzenlenen toplantıya Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’nin yanı sıra Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rewaz Faik, Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Kürdistan Bölgesi başkan yardımcıları Cafer Şeyh Mustafa ve Mustafa Seyyid Kadir, Kürdistan Bölgesi’ndeki ilgili bakanlar katılım sağladı.

“Tehlikeli gelişme”

Toplantının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Neçirvan Barzani, toplantıda Irak Parlamentosu’nun "apar topar" onayıyla çıkarılan “Mali Borçlanma Yasası”nın ele alındığını söyledi.

“Irak için tehlikeli bir gelişme olarak nitelendiriyoruz” 

Neçirvan Barzani, “Irak Parlamentosu’nda çıkarılan yasa genel anlamıyla Kürdistan Bölgesi açısından ciddi bir endişe kaynağıdır. Sebebi de çok açıktır. Yasa onaylanırken kullanılan dil, cezalandırma dilidir. Kürdistan Bölgesi halkının cezalandırılması şeklindedir. Biz bunu Irak için tehlikeli bir gelişme olarak nitelendiriyoruz” dedi. 

Yasayı onaylayan taraflara sorular yönelten Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Irak’taki tüm taraflara sorulması gereken temel soru şudur; Kürdistan Bölgesi Irak’ın bir parçası mıdır? İkinci soru da şu; Kürdistan’daki memur ve çalışanlar Irak’taki memur ve çalışanların bir parçası mıdır, değil midir? Elbette bu soru Bağdat’a yöneltildiğinde ‘evet’ diye yanıtlanır.

Ancak bu yasanın onaylanma şekli tam olarak 2003’te birlikte kurduğumuz Irak’ın kuruluş prensiplerinin tümüne aykırıdır. Bu birlikte yaşam, denge, ortaklı prensiplerine aykırıdır ki biz Yeni Irak’ı bu prensipler temelinde inşa ettik. 

Irak’ın sorunları bu şekilde çözülmez. Çünkü bugün Irak’ta bazı taraflar güç sahibidir ve dayatmada bulunabilirler. Ancak Irak’taki sorunlar bundan çok daha derindir. Bilemiyorum, Irak’taki siyasi taraflar bu kararla nasıl başarı sağladıklarını tasavvur edebilirler.

Kanımca bu şekilde ülkenin yönetilmesi konusunda en büyük başarısızlık örneğini göstermiş oldular. Irak Parlamentosu’ndan alınan kararla, Kürt’ü, Türkmeni ve diğer unsurları ile Irak’ın en önemli bileşenlerinden biri ihmal edilmiş oldu.

Biz bu durumdan çok büyük endişe duyuyoruz. Bir diğer soru da şu; bu kararın ardından Kürdistan’da yaşayan insanlar kendilerini nasıl eşit bir Irak vatandaşı olarak görebilir? Haklarımız olduğu kadar sorumluluklarımızın da olduğunun bilincindeyiz. Kürdistan Bölgesi hiçbir şekilde sorumluluklarından kaçmıyor ve her halükarda Irak’a karşı sorumluluklarını yerine getirmeye hazırdır.”

“Mesele petrol dosyası ile ilgili değil” 

Barzani, “Çokça soruluyor; Kürdistan Bölgesi Irak ile petrol dosyası konusunda anlaşmadığı için mi bu yasa bu şekilde onaylandı?  Bu soruya yanıt vereyim, kesinlikle böyle bir durum sözkonusu değil” ifadelerini kullandı. 

Kürdistan Bölgesi hükümetinin tüm toplantılarında petrol dosyası konusunda Bağdat ile kalıcı bir anlaşmaya varma arzusunu yinelediğini belirten Barzani, “Bağdat’a da defalarca buna hazır olduğumuzu ilettik. Irak federe hükümeti ile Kürdistan Bölgesi hükümeti şu anki durumda aylık 320 milyar dinar bütçe ödeneği konusunda anlaştı ki bu Kürdistan Bölgesi’nin ihtiyaçları için çok az bir meblağdır.

Anlaşama gereği bu yılın sonuna kadar Bağdat’ın bu bütçeyi göndermesi gerekiyordu. 2021 bütçesi için de SOMO üzerinden petrol ihracatı başta olmak üzere diğer tüm mali gelirleri kapsayan konular hakkında bir anlaşmaya hazır olduğumuzu vurguladık. Fakat yaşanan bizim için çok büyük bir facia oldu” değerlendirmesinde bulundu.