image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, paylaştığı yeni yıl mesajında, Irak parlamentosunun bütçe konusunda vermiş olduğu kararı hatırlatarak tepkisini yineledi.

Neçirvan Barzani yeni yıl mesajında, “Tüm Kürtlere, şehitlerin gururlu ailelerine, Irak halkına, Kürdistan ve Irak'taki yabancı ve müttefik temsilcilerine ile tüm dünyaya tebriklerimi sunarım. Yeni yılda Kürdistan, Irak ve bütün insanlığın yaşadığı acı ve zorlukları, Kovid-19 salgını ve etkilerini sona ermesi, güven, mutluluk ve istikrar dolu bir yıl geçirmelerini umuyorum” ifadesini kullandı.

Başbakanlık sitesinde yayınlanan mesajda, Bağdat yönetiminin Kürdistan Bölgesi’ne yönelik tutumunu bir kez daha eleştiren Başkan Barzani, Bütçe Açığı Finans edilmesi yasa tasarısının kabul edildiği son parlamento oturumunda da Kürtlerin haklarının ihlal edildiğini belirtti.

“Kürdistan Bölgesi halkını aç bırakmaya yönelik düşmanca bir politika”

Neçirvan Barzani Bağdat hükümetinin tutumuna tepki göstererek şu ifadelere yer verdi:

“2020 bitmeden, Irak parlamentosundaki başlıca Irak siyasi güçlerinin Kürdistan Bölgesi'ne karşı sergiledikleri tutum ve eylemleri çok adaletsizdi. Kürdistan Bölgesi’nin halkını aç bırakma ve hizmetlerin aksamasını amaçlayan düşmanca bir politika izlendi. Mali açığı finanse etme bahanesiyle kanunlara sığınarak, Kürdistan Bölgesi'ndeki memurların maaşlarından ve mali aidatlarından mahrum bırakılması için her türlü çabayı gösterdiler. Bu tutum, ortak kader ve bir arada yaşama ruhuna aykırı olmakla birlikte Irak devlet çalışanlarının bir kısmına karşı herhangi bir sorumluluk hissetmemenin tablosudur.”

Irak Başbakanı, federal hükümet ve Irak devletindeki tüm resmi kurumlar, memurlara ve Kürdistan Bölgesi halkına yönelik bu adaletsizliği hiçbir şekilde kabul etmemeleri gerektiğini dile getiren Neçirvan Barzani, Irak hükümeti, daha önce yapılan anlaşmalar gereği Kürdistan Bölgesi'nin 2020 yılına ait belirlenen mali aidatlarını tazmin etmelidir. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler, uluslararası toplum ve ortaklarımızın sorunların çözümünde rollerini oynamalarını bekliyoruz.

“Bu tutum, siyasi amaçlarla verilmiş bir karardır”

Neçirvan Barzani verilen kararın yasal bir dayanağının olmadığını vurgulayarak, "Bu tutum hiçbir şekilde Kürdistan Bölgesi ile sorunların çözümü için bir hazırlık değildir. Bu turum Kürdistan halkını cezalandırmaktır nitekim hiçbir yasal ve anayasal dayanağı yoktur tamamen siyasi amaçlarla verilmiş bir karardır.Kürdistan halkının hak ve mali hakları ile Irak’ın istikrarı teminat altına alan Irak anayasası temelinde nihai çözüme ve anlaşmaya varma isteğimizi, arzumuzu ve irademizi bir kez daha yeniliyoruz” dedi.

Kürdistan Bölgesi’nde siyasi çekişmelerin vatandaşların psikolojisini etkilediğinin altını çizen Başkan Neçirvan Barzani birlik çağırısında bulundu.

Neçirvan Barzani şöyle devam etti:

“Kürdistan Bölgesi'nin siyasi düzeyinde, maalesef siyasi partiler arasındaki ihtilaflar devam ediyor. Sosyal medya üzerinden başlatılan bu seviyesiz atışmalar nedeniyle Kürdistan halkının yaşam koşullarını ve psikolojik koşullarını daha da bozmaya sebep olmuştur. Siyasi farklılıkların çoğalması, Kürdistan Bölgesi'nin siyasi gücünü büyük ölçüde zayıflatacak ve toplumun büyük ölçüde parçalanmasına neden olacaktır. Bu da Kürdistan Bölgesi'ndeki güvenliğini ve sosyal istikrarını sabote edecektir. Kesinlikle bir an önce durdurulması gerekiyor.”