image

PeyamaKurd - Başkent Erbil’de Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) heyetiyle bir araya gelen Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Rojava’daki tüm Kürt partilerin birlik içerisinde hareket etmesinin önemli olduğunu dile getirdi. 

Neçirvan Barzani, Suriye’deki Kürdistani partilerin karşılıklı anlayışla birlik içerisinde hareket etmesi ve birlikte çalışmasının önemine vurgu yaparak, “Bölgede sorunların barışçıl bir şekilde çözümü ve istikrar için atılacak her türlü adımı desteklemeye hazırız” ifadesini kullandı. 

Neçirvan Barzani, yapılan görüşmede ENKS Başkanı Suud Mela başkanlığındaki heyetle bölgedeki son gelişmelerin yanı sıra Suriye krizi ve uluslararası güçlerin rolü üzerine değerlendirmelerde bulunarak, ENKS heyeti ile Rojavalı Kürt parti ve grupların birbirini kabul etmesi ve sorunların çözümüne yönelmesinin gerekliliği konusunda aynı görüşte olduğunu belirtti. 

Son olarak görüşmede Neçirvan Barzani, Rojava’daki demokrafik değişim çabalarının yanı sıra ÖSO mensubu şiddet yanlısı grupların eylemlerinden endişe duyduğunu da kaydetti.