image

PeyamaKurd - Kürtler için “Bu halk Saddam ve Erdoğan gibi diktatörlere layıktır” sözleriyle gündeme gelen İranlı İmam Muhammed Tevhidi, kamuoyunda kendisine gelen tepkilerden sonra, “Benim teyzelerim de Kürtlerle evli” diyerek özür diledi.

Avustralya’nın başkenti Sidney’de yaşayan ve kendisini “reformist İmam” olarak tanıtan İranlı Muhammed Tevhidi, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden, geçtiğimiz günlerde Duhok’ta çekilen ve evcilleştirilmiş dişi bir aslanın doğum gününde hazırlanan yaş pastayı hayvanın yüzüne vurduğu ve aslanın tavırları karşısında gülen video hakkında yaptığı paylaşımla Kürt halkı hakkında hakaret içeren sözler sarfetti.

Görüntüler başta hayvan hakları savunucular olmak üzere birçok kesimin tepkisine yol açmıştı.

17 Haziran tarihli paylaşımında İranlı Muhammed Tevhidi, “Bu halk Saddam ve Erdoğan gibi onları çöp olarak kullanan diktatörlere layıktır. Hayvanlara böyle davrandıkları için tüm bu felaketler başlarına geliyor” ifadelerini kullandı.

Sidney Kürt Gençlik Vakfı da kendisini “İslami düşünür, reformist ve temsil ettiği akımın öncüsü” şeklinde tanıtan Şii imamın bu paylaşımına tepki göstererek, “Hayvanlara karşı bu tür davranışları tasvip etmediğimiz gibi bir kişinin yaptığı bir eylemi bir halka mal ederek hakaret etmeyi asla doğru bulmuyor ve kınıyoruz” açıklamasında bulundu.

Gelen Tepkilerden Sonra Özür Diledi

Babası da kendisi gibi Avusturalya’da imam olan Muhammed Tevhidi, sosyal medya paylaşımına gelen tepkilerden sonra özür diledi.

2007’de İran’ın Kum kentinde Ayetullah Seyid Sadık Şirazi’nin yanında din dersi aldıktan sonra “Hucutulislam” unvanı alan Şii İmam, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Bu halk darken orada aslanın etrafında toplanan kalabalığı kastettim, Kürt ve Kürdistan halkını değil. Kaldı ki benim teyzelerim de Kürtlerle evli” dedi.

Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan İranlı İmam Muhammed Tevhidi daha önce de farklı paylaşımları ile takipçilerinden tepki almıştı.

2018’de mülteci kadın ve çocuklar hakkında paylaştığı bir twit tepkiye neden olunca benzer şekilde geri adım atmıştı.