image

PeyamaKurd - Başbakanlık Konutu’nda Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve beraberindeki heyeti kabul eden Başbakan Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin her zaman Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri içerisinde olmayı esas aldığını ifade etti.

Bugün ki görüşmede her iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve bölgedeki son gelişmeler ele alındı. Türkiye heyeti başkanı Sedat Önal, Neçirvan Barzani’nin Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’na adaylığından dolayı kendisini tebrik ederek, en kısa sürede kürdistan hükümet kabinesinin kurulmasını umut ettiklerini kaydetti.

Ünal görüşmede, Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki tarihi ve dostane ilişkilere değinerek, Erbil ile başta ekonomik ve ticari olmak üzere tüm alanlarda ilişkilerin güçlendirilmesini istediklerini belirtti.

Öte yandan Başbakan Barzani ise, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Türkiye ile iyi ilişkilerini komşuluk çerçevesinde sürdürmek istediğini belirterek, zor dönemlerinde Kürdistan’ın yanında olduğu ve desteklerini esirgemediği için Türkiye hükümetine teşekkür etti. Başbakan Barzani, başta ekonomi ve ticaret olmak üzer Türkiye ile her alanda ilişkileri geliştirme ve güçlendirmeye hazır olduklarının vurguladı.