image

PeyamaKurd- Kürdistan Parlamentosu Peşmerge Çalışma Heyeti Başkanı Rêvîng Hirurî, Kürdistan’ın sınırlarının dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı üst seviyede korunaklı ve güvende olduğunu söyledi.

Türkiye2nin Rojava’ya yönelik saldırı başlatmasının ardından terör örgütü IŞİD’lilerin tutuldukları kimi kamplardan kaçarak serbest kalmaları üzerine bir açıklama yapan Kürdistan Parlamentosu Peşmerge Çalışma Heyeti Başkanı Rêvîng Hirurî, Kürdistan sınırlarının güvende olduğunu kaydetti.

Kürdistan Parlamentosu Peşmerge Çalışma Heyeti Başkanı Rêvîng Hirurî, konu ile alakalı şunları söyledi: "Türk devletinin Rojava Kürdistanı'na başlattığı saldırılardan dolayı, Rojava Kürdistanı'nda esir bulunan IŞİD'lilerin cezaevlerinden kaçarak Suriye – Irak sınırından Irak'a ve oradanda Kürdistan Bölgesi’ne geçme tehlikesi bulunmakta. Bu nedenle Irak ordusu bu silahlı güçlerin veya ailelerinin yeniden Irak'a geri dönmemesi için gerekli tedbirleri almış durumda."

Hirurî konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Peşmerge güçleri ile Irak ordu güçleri arasında şu an çok iyi bir koordine var. Bu koordine sayesinde IŞİD'lilerin Kürdistan Bölgesi veya Kürdistan idaresi dışındaki Kürdistani bölgelere düzenleme ihtimali olan saldırı veya geçişlerine izin verilmeyecek."

Rêvîng Hirurî konuşmasının sonunda Kürdistan Bölgesi ile Bağdat arasındaki görüşmelerin iyi bir seyirde ilerlediğine değinerek, olası tehlikeler karşısında ortak tedbirlerin alındığını ifade etti.

Hirurî uluslararası koalisyonun IŞİD'in bitirilmesi konusunda halen çok kararlı davrandığını ve bu nedenle IŞİD tehlikesinin olduğu her yerde Irak ordusu ve Peşmerge güçlerine destek sunma konusunda kararlı olduklarını belirtti.