image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanı Dr. Saman Berzenci, Kürdistan'da koronavirüs vakalarının yüzde 92’sinin bir önceki ile temastan kaynaklandığını ancak yüzde 8’inin kaynağının belli olmadığını dile getirdi.

Kürdistan Bölgesi Sağlık Bakanı Dr. Saman Berzenci açıklamasında, başkent Erbil’de düzenlediği basın toplantısında yeni tip koronavirüsü salgınına ilişkin, “Kürdistan Bölgesi’nde henüz salgının birinci aşamasındayız. Tespit edilen hasta sayısı ve ölümlere baktığımızda Kürdistan Bölgesi’nde vefat oranı yüzde 1’e tekabül ediyor” ifadesini kullandı.

Saman Berzence, salgının yayılma hızının yüzde 1.6 olduğunu belirterek, “Dünya Sağlık Örgütü tanılarına göre Kürdistan Bölgesi’nde koronavirüs vakalarının yüzde 92’si bir önceki ile temastan kaynaklanıyor ancak yüzde 8’inin kaynağının belli değil” sözlerine yer verdi.

"Kürdistan Bölgesi'nden 15 yeni vaka tespit edildi"

Sağlık Bakanlığı açıklamasında, son 24 saatte Kürdistan Bölgesi’nde 15 yeni Covid-19 vakasının tespit edildiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Son 24 saatte Süleymaniye’de 8, Duhok’ta 6 ve Erbil’de 1 kişiye yeni tip koronavirüsü tanısı kondu. Son vakaların kaynağı belli değil. Bu da uyarıları daha fazla dikkate almamız gerektiğini gösteriyor. Tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor.” 

Kürdistan halkının uyarıları ciddiye almalarını isteyen Dr. Saman Berzenci, önümüzdeki günlerde de testlere devam edileceğini belirtti.

Son vakalarla birlikte Kürdistan Bölgesi’nde şu ana kadar 476 kişi virüse yakalandı. Bunlardan 5’i hayatını kaybederken 386 kişi de iyileşti.