image

PeyamaKurd - Kürdistan Parlamentosu, Türkiye ve İran’ın sınır bölgelerinde süren bombardımanlarına ilişkin rapor hazırlama çalışmalarına başlıyor.

Kürdistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Hemin Hewrami, Parlamento heyetinin bombalanan bölgeleri ziyaret edip rapor hazırlayacağını dile getirdi.

Hewrami gelişmeye dair yaptığı açıklamada, “PKK’nin bazı dağlık alanlardaki varlığı nedeniyle sınır bölgelerinin Türkiye tarafından bombardımana tabi tutulması bir kriz yarattı. Bir önceki Parlamento oturumunda Peşmerge Komisyonu, İçişleri Komisyonu ve İlişkiler Komisyonu ortak toplantı düzenleyerek, ortak komisyon oluşturdu. Bu komisyon bugün Duhok, Erbil ve Süleymaniye’nin sınır bölgelerinde ve bombalanan yerlere dair bir rapor hazırlayacak” sözlerini dile getirdi.

Raporun hazırlanması sonrası Kürdistan Parlamentosu’nda özel bir oturum yapılacağını dile getiren Hewrami, “Raporun hazırlanmasının ardından Peşmerge ve İçişleri bakanları başta olmak üzere ilgili bakanlar bilgilendirilecek ve raporla ilgili Kürdistan Parlamentosu’nda özel oturum düzenlenecek. Sonra sorunun çözümüne odaklanılacak” dedi.

Komisyonda yer alan Bilind İsmail ise parlamento bombardımana tabi tutulan bölgeleri gezdiklerini ve rapor hazırlamaya başladıklarını belirtti.