image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Hukuk Danışmanı Dr. Wehdî Mizûrî,  Irak hükümetinin istese bile Kürdistan Bölgesi’nin statüsünü kaldıramayacağını söyledi.

Mizuri, kanunen bunun mümkün olmadığını, Kürdistan’ın statüsünün Anayasa’da garanti altına alındığını belirtti.  

Kürdistan Bölgesi’nin siyasi ve yasal bir statüye sahip olduğunu, feshedilmesinin kanunen mümkün olmadığını aktaran Mizuri, “Kürdistan Bölgesi’nin statüsü Irak Anayasası yazılmadan önce de vardı. Zaten anayasada da yer almıştır. Eğer Kürdistan Bölgesi’nin statüsünü feshetmek isterlerse anayasada birçok maddeyi değiştirmeleri gerekir” dedi.

Kürdistan Parlamentosu Hukuk Danışmanı, Irak Anayasası’nda Kürdistan Bölgesi’nin statüsünün iptal edilmesine ilişkin 142 maddede ilgili bölümün olduğunu belirterek, “Bir özerk bölgenin statüsünün iptali için Parlamento bir komisyon kurar, 4 ay içerisinde o bölgede referanduma gidilir. Eğer bölgenin üçte ikisi yıkılması yönünde oy kullanırsa parlamentosunun onayı  ile özerk statü iptal edilir, ya da üçte ikisi reddederse iptal edilmez” sözlerine yer verdi.

Anayasa’nın 126’ncı maddesinde yer alan cumhurbaşkanı veya başbakanın da parlamentoya özerk bölge statüsünün iplatilini önerebileceğini söyleyen Dr. Mizuri, aynı şekilde referanduma gidebileceğinin de mümkün olduğuna dikkat çekti.