image

PeyamaKurd - Kürdistan Referandumunda 16 Ekim kliki olarak bilinenlerden biri olan Ala Talabani, ABD’nin Bağdat’taki saldırısında Kasım Süleymani ile beraber ölen Ebu Mühendis için methiyeli bir mesaj paylaştı.

YNK Meclis Üyesi Ala Talabani, ABD saldırısı sonucu Kasım Süleymani ile beraber öldürülen Ebu Mühendis için dün resmi twitter hesabından bir mesaj paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

“Tarih, diktatörlük rejimiyle cesurca yüzleştiğinizi, toprağı en güçlü ve cesur terör örgütünden kurtarmak için savaşlara öncülük ettiğinizi hatırlayacak. Aramızda, gülümseyerek yaşadın. Allah seni korusun Ebu Mehdi.”

YNK Meclis Üyesi Talabani, Lahor Talabani’nin ekibinde yer alıyor ve İran kanadına yakınlığı ile biliniyor. Kürdistan Referandumuna yakın bir tarihte, “Irak bayrağının dalgalanmasından gurur duyuyorum” diyen Ala Talabani, Bağdat’ta Lahor Talabani ve İran çizgisinin Kürt ayağı olarak biliniyor.

Ala Talabani, YNK’nin 3-4 yıl önce vefat eden Politbüro üyesi Adil Murad ile beraber ‘Kürdistan Bütçesinin kısıtlaması için çaba gösterenlerin’ başında geliyordu.  Talabani bu görevine şu an da devam ediyor.

Soy isimin ‘Talabani’ olması onun Celal Talabani’ye yakın olduğu manasına gelmemeli. Çünkü birçok kişi onu, Celal Talabani’nin yeğeni olarak görüyor ama durum tam olarak öyle değil. Ala Talabani, Mam Celal ile uzaktan akraba ve Lahor Talabani ile beraber İran kanadına yakın.