image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi’nde son günlerde yaşanan vaka artışına ilişkin açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Saman Berzinci, bölgede yaşanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka artışının, salgındaki ikinci dalga olmadığını söyledi.

Duhok’un Akre ilçesinde koronavirüs test merkezinin açılışında konuşan Berzinci, “Kürdistan Bölgesi’nde bazı vatandaşların daha koronavirüse yakalanması, salgının ikinci dalgasından kaynaklı değildir. Bu, ilk dalganın devamıdır. Birçok ülkede vakalarda bu tür artış ve azalışlar yaşanıyor” dedi.

‘Toplumda virüs gezmeye devam ediyor’

Vatandaşların alacağı önlemler ve sağlık ekiplerinin yapacağı kontroller sayesinde salgın dalgasının zayıflayabileceğini kaydeden Bakan Berzinci, “Hastaneye başvuran kişilerin, yapılan testleri pozitif çıkıyor. Daha önce kendimiz, şüpheli kişilere test yaparak virüsü kapıp kapmadıklarını tespit ediyorduk. Bu da toplumda virüsün gezmeye devam ettiğini ve tehlikenin sürdüğünü gösteriyor” diye konuştu.

Bakan Berzinci, İçişleri Bakanlığı tarafından ilan edilen 6 günlük sokağa çıkma yasağının yerinde bir karar olduğunu, vatandaşların kalabalık ortamlardan uzak durarak tedbirleri ciddiye alması gerektiğini belirtti.