image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde ekinleri yakılan Kürt çiftçiler için Kürdistan Bölgesi Tarım ve Su Kaynakları Bakanlığı Irak’a çağrıda bulundu.

Kürt çiftçilerin zararlarının tazmin edilmesini isteyen bakanlık, Irak hükümetine Kürdistani bölgelerdeki Kürt çiftçilerin ekinlerinin korunması ve zararlarının karşılanmasını istedi.

Açıklamada, Mahmur’dan Xaneqin’e kadar olan bölgedeki arazilerde yıl içerisinde defalarca yangınların çıkarıldığına dikkat çekildi.

‘Irak ordusu ve Peşmerge güçleri o bölgelerin korunması sorumluluğunu üstlenmeli’

Kürdistan Çiftçiler Birliği Başkanı Yasin Kadir ise “Kürdistani bölgelerde şimdiye kadar Kürt çiftçilere ait 2 bin dönümü aşkın arazi yakıldı. Irak ordusu ile Peşmerge güçleri, birlikte o bölgelerin korunması sorumluluğunu üstlenmeli” ifadelerini kullandı.

‘Amac Kürt aileleri o bölgelerden çıkarmak’

Konuya ilişkin konuşan Kürdistan Parlamentosu Tarım ve Su İşleri Komisyonu Başkan Yardımcısı Şivan Zirari de ekinlerin yakılmasının amacının Kürt aileleri o bölgelerden çıkarmak olduğunu, yakın bir zamanda Irak Savunma Bakanlığı ve Peşmerge Bakanlığı’nın toplanıp konuyu görüşeceğini söyledi.