image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’e yönelik açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi Uluslararası Raporları Değerlendirme Komitesi Başkanı Dindar Zebari, Kürdistan Bölgesi’nin şimdiye kadar 2600 IŞİD’liyi yakaladığını belirtti. 

Konuyla ilgili Kürdistan basınına açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi Uluslararası Raporları Değerlendirme Komitesi Başkanı Dindar Zebari “IŞİD’in işgal ettiği bölgelerin kurtarılmasının ardından Kürdistan Bölgesi Hükümet, güvenlik birimlerinin çabaları ile 2600 IŞİD suçlusu yakalandı. Çatışmalarda yakalananlarla birlikte, istihbarat birimi tarafından yakalanan ve sığınmacı kamplarında teslim olanlar oldu” ifadesini kullandı. 

Kürdistanlı yetkili Zebari konuşmalarında, “Bu sayıdan 1000’i Kürdistan Bölgesi mahkemeleri tarafından mahkum edilip, belgeler doğrultusunda suçlu oldukları ispatlandı” dedi. 

Öte yandan Dindar Zebari, Erbil ile Bağdat hükümetlerinin IŞİD’lilerin yakalanması ve yargılanması sürecinde koordinasyon içerisinde hareket ettiğini belirterek, “Kürdistan Bölgesi’nin yakaladığı IŞİD’lilerden 1200’ı Irak Hükümeti’ne teslim edildi. Çünkü Irak’ın diğer kentlerinden Kürdistan Bölgesi’ne gelmişlerdi. IŞİD’lilerin yakalanması ve yargılanması sürecinde Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile Irak Hükümeti koordinasyon içerisinde hareket etti” sözlerine yer verdi.