image

PeyamaKurd- 1 yılını dolduran Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin 9’uncu kabinesi bir yıllık süre zarfında birçok önemli karara imza attı. 

Bir yıl içerisinde 33 toplantıda 65 önemli karar aldı ve kararların tamamı hükümet ortağı olan partilerin oy birliğiyle alındı.

Hükümetin ilk yılında 65 önemli karar aldığını hatırlatan Bakanlar Kurulu Sekreteri Amanc Rehim, bakanlıkların çalışma programının onaylanması, 5 bin sözleşmeli öğretmen alımı ve reform yasasının onaylanmasının bunlardan bazıları olduğunu söyledi.

Amanc Rehim, Bağdat’la uzlaşma çabalarına ilişkin ise “Uzlaşmaya varılması konusunda iyimseriz, bu konuda önemli bir mesafe kat edildi” ifadesini kullandı.

Rehim, emekli sandığının kurulması, korumalarla ilgili düzenleme ve hükümet yapısının yeniden düzenlenmesinin de reform çerçevesinde atılan önemli adımlar olduğunu kaydetti.

Bakanlar Kurulu Sekreteri Amanc Rehim, reformların sadece gelirlerin arttırılması ve maaş düzenlemesinden ibaret olmadığını, 9’uncu kabinenin, hükümetin bütün kurumlarında reformlar yaptığını vurguladı.