image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, başkent Erbil’de Türk konsolosluğu çalışanlarına yönelik saldırıyı kınayarak, saldırının faillerinin bulunup cezalandırılması için soruşturma yürütüldüğünü duyurdu.

Saldırıya ilişkin Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Bugün Erbil’de bir restoranda yapılan saldırı sonucu Türkiye konsolosluğunda çalışan bir görevli ile bir vatandaş hayatını kaybetmiş, bir vatandaşımız da yaralanmıştır. Söz konusu bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz” sözleri kullanıldı.

Saldırının kınandığı açıklamada, “Kürdistan Bölgesi’nin güvenliği ve istikrarını bozmaya yönelik hiçbir girişime müsaade etmeyeceğiz. Saldırının faillerin bulunup cezalandırılmaları için ciddi bir soruşturma yürütülüyor” ifadelerine yer verildi.

Bugün öğlen saatlerinde Erbil'in işlek semtlerinden birinde bulunan bir restoranda Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu çalışanlarına yönelik silahlı saldırı düzenlendi.

Saldırıda Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğunda görevli bir çalışan ile Nariman Osman isimli başka bir vatandaş daha hayatını kaybetti. Bir kişi de yaralandı.