image

PeyamaKurd - ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, Kürdistan Bölgesi ve Peşmerge Güçleri’nin terör örgütü IŞİD ile mücadeledeki rolüne dikkat çekerek, “Ayşe Ana, IŞİD’le mücadelede 3 oğlu şehit düşen vefalı bir anneydi. Kürdistan’da Ayşe Ana gibi birçok anne bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Süleymaniye’de basın toplantısı gerçekleştiren Caggins, Kürdistan Bölgesi ve Peşmerge Güçleri’nin IŞİD’le mücadeledeki rolü ve geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren 3 şehit annesi Ayşe Ana’dan övgüye söz etti.

Albay Myles B. Caggins Süleymaniye’de yaptığı açıklamada, “Kürdistan’da azizlerini şehit veren birçok insan var. Ayşe Ana, DAİŞ’le mücadelede 3 oğlu şehit düşen vefalı bir anneydi. Ayşe Ana gibi birçok anne var. Onların rolü bizim için çok önemli ve onları unutamayız” sözlerini dile getirdi.

4 binden fazla Peşmerge’nin şehit düştüğüne vurgu yapan Albay Caggins, “Kendi vatanlarını savunmak için şehit oldular. Koalisyon olarak onları ve mücadelelerini unutmamız mümkün değil. Tarih de bunu gösteriyor ki Peşmerge DAİŞ’le savaşan ilk güçtü” diye konuştu.

Ayşe Ana olarak tanınan Ayşe Taha Osman, 27 Temmuz’da (94 yaşında) hayatını kaybetmişti