image

PeyamaKurd - Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerden Kerkük kırsalında terör örgütü IŞİD'e karşı gerçekleştirilen operasyonda 16 kişinin öldürüldüğü açıklandı.

Operasyon ile ilgili açıklamada bulunan Kerkük Operasyonlar Komutanı Korgeneral Saad Harbiye, kentin güneyindeki kırsal bölgede terör örgütü IŞİD'e yönelik operasyon başlatıldığını ifade etti.

General Harbiya, operasyon sırasında kentin güneyindeki Zegetun ve Hanazir Vadisi yakınlarında IŞİD teröristlerinin güvenlik güçlerine karşılık verdiğini belirterek, iki taraf arasında yaklaşık 1 saat çatışma yaşandığını belirtti.

Kerkük Operasyonlar Komutanı ayrıca, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin de hava desteği sağladığı operasyonda 16 örgüt mensubunun öldürüldüğünü vurguladı.

Saad Harbiye açıklamasının sonunda, operasyonda teröristlere ait çok sayıda sığınağın da yok edildiğini dile getirerek, sığınaklarda çok sayıda sahte evrak, pasaport, kimlik ve silahın ele geçirildiğini de duyurdu.

Korgeneral Harbiye, Irak ordusu, federal polisi ve terörle mücadele gücü tarafından yürütülen operasyonun tamamlandığı bilgisini verdi.