image

PeyamaKurd- Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Kifri ilçesi Komite Merkezi, terör örgütü IŞİD'in Xaneqin’de giderek güçlendiğini, Irak ordusunun buna rağmen  Peşmerge ve uluslararası koalisyonla ortak çalışmayı red ettiğini aktardı.

IŞİD ciddi bir güç örgütlenmesine gidiyor diyen PDK 15’inci Örgütlenme Ofisi Sorumlusu Şex Cehfer Mistefa, "IŞİD, Seidiye, Qeretepe ve Neftxane'de ciddi bir güç örgütlenmesine gidiyor. Ayrıca bölgede bulunan farklı bazı ilçelerde de kendilerini örgütlemeye çalışıyor" dedi.

Irak ordusunun, Peşmerge ve uluslararası koalisyonla ortak çalışmayı red ettiğini söyleyen Mistefa, "Bu nedenle IŞİD'lilerin ilçe merkezlerine girme riski bulunuyor. Akşamları açık bir şekilde saldırılar düzenleyerek, yollara kontrol noktaları kuruyorlar. Bu durum bölge halkını giderek daha fazla korkutuyor" diye aktardı.

KDP Kifri Komite Sorumlusu açıklamasında şunlara dikkat çekti:

 "Irak ordusunun Kifri, Kokiz ve Kuleco'ya yakın yerlere gelme planı var. Geçtiğimiz günlerde Peşmerge sorumluları ile yaptıkları toplantılarda bu yönlü taleplerde bulundular. IŞİD bölgeye yabancı bazı güçleride getirmiş bulunmakta ve bu güçlerden oluşturdukları 20 kişilik bir grubu Peşmerge güçlerine yönelik eylemsel aktivite içerisine koymuşlar.

Bölgede bulunan Nakşibendi milisleri ve farklı bir grup daha IŞİD saflarına katıldılar. Bu durum da bölgede ciddi bir güvenlik zaafiyetine ve halkın yaşam alanlarının tehdit altına girmesine sebep oluyor."