image

PeyamaKurd- Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’nde PKK’ye karşı başlatmış olduğu harekat sürerken, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Sözcüsü Mahmud Muhammed, “PKK ne için mücadele ettiğini bilmeli. Çok iyi biliyorlar ki hedefledikleri şeyi burada elde edemezler çünkü burası zaten özgür ve kurtarılmıştır” açıklamasında bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin  (TSK) saldırıları nedeniyle siviller zarar görürken, Sözcüsü Mahmud Muhammed, “PKK'nin mücadele alanı, hiçbir şey elde edemediği sahadır, kurtarılmış olan, başkanlığı, hükümeti ve parlamentosu olan Kürdistan Bölgesi değil” ifadelerini kullandı.

Muhammed, PKK ve Türkiye’nin, Kürdistan Bölgesi’nin durumunu göz önünde bulundurması gerektiğini belirterek, “ PKK niçin mücadele ettiğini bilmeli. Çok iyi biliyorlar ki hedefledikleri şeyi burada elde edemezler çünkü burası zaten özgür ve kurtarılmıştır. Üstelik Irak Anayasası’na göre siyasi ve idari statüsü olan bir bölgedir. PKK’nin mücadele sahası, hiçbir şey elde edemediği bir yer olmalıdır” diye konuştu.

Düzenlenen hava saldırıları ve yaşanan çatışmalar nedeniyle çok sayıda sivil hayatını kaybederken, yüzlerce köy de boşaldı.