image

PeyamaKurd - Kürdistan’daki siyasi parti temsilcileri, Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen bağımsız siyasetçi Muhammed Tevfik Allavi’nin kabinesini bağımsız isimlerden oluşturmasını tepki ile karşıladı. 

Açıklamada bulunan Kürdistan Parlamentosu Sekreteri Muna Kahveci, Allavi’nin anayasaya bağlı olmasını ve Kürdistan Bölgesi’nin özelliklerini göz önünde bulundurması gerektiğini dile getirdi. 

Muna Kahveci açıklamasında, Kürdistan Bölgesi’nin Irak Hükümeti için kendi adaylarını belirleme hakkı olduğunu belirterek, “Irak Anayasası’nda Kürdistan Bölgesi’nin kendi özellikleri var. Anayasaya göre hareket edilmesi gerekiyor. Yeni hükümette bakan olarak belirlenecek isimlerin resmi kurumlar tarafından belirlenmesi lazım. Çünkü Kürdistan Bölgesi’nin resmi kurumları var” sözlerine yer verdi. 

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, Başbakanlık ve Kürdistan Parlamentosu Başkanlığı, Irak’taki hükümet kurma görüşmeleri için resmi kurumların müzakere yapması konusunda anlaştı. 

Kürdistan basınına konuşan Değişim Hareketi (Goran) kaynakları ise, Allavi’nin Kürdistan Bölgesi ile yeni kabine için müzakere yapmayı istemesinin ardından Irak Hükümeti ile yaşanan tüm sorunların çözümü için Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi partilerin müzakere yapması yerine resmi kurumların bu sorumluluğu üstlenmesi konusunda karar kılındığını belirtti.