image

PeyamaKurd - Berhem Salih tarafından Irak’ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Mustafa Kazimi, Kürtçe bir mesaj paylaşarak çözüm yollarına dikkat çekti.

Kürdistan'da da daha önce aday olarak işaret edilen Mustafa Kazimi, sosyal medya hesabından İngilizce, Arapçe ve Kürtçe yaptığı paylaşımda, krizlerin aşılması için çalışacağını belirtti.

Yeni görevi devralan Mustafa Kazimi, Kürtçe mesajında, Iraklıların talepleri doğrultusunda bir hükümet kuracağını ve bu hükümetin ulusal egemenlik ve hakları koruyacağı sözünü verdi.

Mustafa Kazimi, daha önce Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani tarafından Irak hükümeti için aday gösterilmişti.

Kazimi'nin aday gösterilmesi sonrası Başkan Mesud Barzani ve Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani tarafından tebrik mesajı paylaşılmıştı.

Mustafa Kazimi Kimdir?

1967 yılında Irak’ın başkenti Bağdat’ta dünyaya geldi. Hukuk fakültesi mezunu olan Kazimi, 2016’da Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı olunca, yıldızı parladı.

Devrik diktatör Saddam Hüseyin rejimine muhalefeti nedeniyle 10 yıl boyunca yurt dışında yaşamak zorunda kaldı ancak hiçbir siyasi partiyle ilişki kurmadı.

Saddam rejiminin işlediği soykırım suçlarıyla ilgili belgeleri toplayan kuruluşta üst düzey görevde bulundu.

Yurt dışında bulunduğu süre boyunca sadece siyasi iltica başvurusunda bulunan Kazimi’nin Irak dışında bir ülkeye vatandaşlığı bulunmuyor.

Kazimi, iki çocuk babasıdır.