image

PeyamaKurd - İngiltere'nin Bağdat Büyükelçisi Stephen Hickey, Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesinin uygulanmasının çok önemli olduğunu ifade etti.

İngiltere'nin Bağdat Büyükelçisi Stephen Hickey, K24'e yaptığı açıklamada, Uluslararası Erbil Havalimanı’nı hedef alan saldırının kabul edilemez olduğunu ve suçluların yasalar çerçevesinde cezalandırılması gerektiğini kaydederek, Erbil ve Bağdat hükümetlerinin bu konudaki çabalarını desteklediklerini dile getirdi.

"İstikrar ve güvenlik tüm Kürdistan'ın hakkı"

Hickey, İngiltere’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyesi olduğunu ve Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin İngiltere için önemli olduğunu vurgulayarak, “Güvenlik ortamının korunması ve daha da iyileştirilmesi için Erbil ve Bağdat’taki dostlarımızla birlikte çalışıyoruz. İstikrar ve güvenlik tüm Irak halkının ve Kürdistan Bölgesi’nin hakkı” ifadesini kullandı.

İngiliz Büyükelçi, Peşmerge ve Irak ordusuna destek verilmesinin çok önemli olduğunu ve IŞİD’in geri dönüşüne izin verilmemesi gerektiğini kaydederek, Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesinin uygulanmasının çok önemli olduğunu belirtti.

"Şengal Anlaşması uygulanması gerekir"

Hickey açıklamasında, “Erbil ile Bağdat hükümetleri arasındaki diyalog sürecinin devam etmesi çok önemli. Kazimi hükümetiyle ilişkilerin iyi olmasından memnunuz” diyerek, Şengal Anlaşması’nın önemli olduğunu ve uygulanması gerektiğini kaydetti.

İngiliz Büyükelçi açıklamasında, Kürdistan Bölgesi’nin Şengal Anlaşması’ndaki rolünü çok olumlu gördüğünü dile getirerek, Şengal’deki silahlı grupların kenten çıkması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca Hickey, İngiltere’nin Peşmerge’ye desteğinin önemli olduğunu bildirerek, Peşmerge Bakanlığı ile koordinasyon içerisinde olduklarını ve Peşmerge’de reform sürecinin devam ettiğini ve  Peşmerge’nin ortak güç olmasını umduklarını belirtti.