image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yaşanan ekonomik krizden dolayı iş yeri ve ev kiralarının düşürülmesine yönelik çalışma başlattığı belirtildi.

Covid-19 nedeniyle yaşanan ekonomik krizden dolayı hükümetin iş yeri ve ev kiraları ile vergileri düşürmeyi öngören yasa tasarısını kabul ettiğini belirten Bakanlar Kurulu Sekreteri Amanc Rehim, “Son Bakanlar Kurulu Toplantısında, ekonomik gündem ele alınarak, işçi, esnaf ve kiracıların yüz yüze kaldıkları sıkıntılar görüşüldü. Toplantıda kira, vergi, harçlar, gelir ve emlak vergisi ile borç ve kredi ödemelerini konu alan 6 maddelik bir yasa tasarısı görüşülerek onaylandı” dedi.

Bakanlar Kurulu Sekreteri Amanc Rehim, yasa tasarısında “Hükümetin son dönemdeki kiraları almaması ve ev kredileri ile belli bir meblağın altındaki borçları ertelemesinin” öngörüldüğünü, ayrıca esnaf ve işçilerden vergi alınmamasının kararlaştırıldığını söyledi.

Özel sektör ve ev kiralarına ilişkin de açıklamalarda bulunan Rehim,  “Parlamentonun 2003 yılında aldığı 32 sayılı karara göre, Bakanlar Kurulu kiraları düşürme yetkisine sahip ve hükümet mülk sahiplerinden vergi almama karşılığında ev kiralarını düşürmeye yönelik yasal yetkisini kullanacak” dedi.

Bakanlar Kurulunun kira ve vergileri düşürmeyi öngören yasa tasarısını onayladığını ve bunun için kurulan komisyonun önümüzdeki hafta çalışmalarına başlayacağı belirtildi.