image

PeyamaKurd - HÜDA-PAR Genel Başkanı İshak Sağlam ve beraberindeki heyet dün Diyarbakır’da Kürt Demokrat Partisini (KDP) ziyaret etti. İshak Sağlam ve Kürt Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Reşit Akıncı arasında bir görüşme yapıldı.

İkili söz konusu görüşmede, Türkiye’de yeni bir sürece ilişkin fikirlerini beyan ettiler ve bu minvalde görüşlerini dile getirdiler.

KDP kanadından Akıncı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Eğer süreç içinde Kürtlerin yararına bir durum olacaksa Türkiye’nin değişim sürecine destek veririz. Eğer Kürtlere yönelik bir reform yoksa değişimin de bir anlamı olmayacaktır.”

HÜDA-PAR Başkanı İshak Sağlam ise yeni bir sürecin neler getireceği konusunda görüşmeler yaptıklarını ve bu çerçevede KDP kanadını ziyaret ettiklerini dile getirerek, “Bu çerçevede söz konusu görüşmelerimiz devam ediyor. Görüşmemiz olumlu geçti, toplumumuz için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız” dedi.

Reşit Akıncı, Türkiye’de yapılacak olası bir reform sürecine ilişkin de konuşarak, Türkiye’de 1960 senesinden bu yana yapılan anayasaların hepsi darbe ile yapıldı. Bundan sonra yapılacak bir değişimin aynı olması hiçbir anlam ifade etmeyecektir ifadelerini kullandı.

Akıncı son olarak, “Yapılacak değişimler Kürtleri kapsadığı takdirde bu işte varız deriz. Ama Kürtleri saf dışı bırakacak bir süreç ise bunun bir anlamı olmayacaktır” dedi.