image

PeyamaKurd - Doğu Kürdistan’da (Rojhılat) İnsan Hakları Örgütü Hengaw, bugün İran'ın Urmiye merkez cezaevinde tutuklu bulunan 4 Kürt mahkûmun daha idam edildiğini açıkladı.

Söz konusu idam edilen Kürt mahkûmlar, iddiaya göre kasten adam öldürmek suçlamasıyla idama mahkûm edilmişlerdi. İran rejimi tarafından idam edilen Kürt mahkûmların kimlik bilgileri şöyle: Hêmin Binawend, Mehmûd Xalidî, Ceifer Mihemedî, Mihemed Arif Necefiyan.

Doğu Kürdistan İnsan Hakları Örgütü (Hengaw) 10 Aralık İnsan Hakları Günü vesilesiyle İran rejiminin Kürtlere yönelik işlediği insan hakları ihlaline ilişkin raporunda 2017 yılının 11 ayında 105 Kürt vatandaşı idam edildiğini açıklamıştı. Rapordan iki gün (12.12.2017) sonra da Kirmanşan kentinde 5 tutuklu Kürt daha idam edilmişti. Son idamlarla birlikte 2017 yılının 11 ayında 110 Kürt idam edilmiş oldu.

2018'de ise Doğu Kürdistan İnsan Hakları Örgütü Hengaw'ın verilerine göre isimlerine ulaşılan en az 70 Kürt idam edildi. Aralarında çocukların da olduğu 170 kişi hakkında ise kesinleşmiş idam cezası bulunuyor.

Londra merkezli insan hakları kuruluşu Uluslararası Af Örgütü'nün (Amnesty International)  2017 verilerine göre Çin hariç yaklaşık 1000 kişi dam edildi.  Uluslararası Af Örgütü, buna karşılık bu idamların yüzde 84 gibi çok yüksek bir oranının sadece 4 ülkede gerçekleştiğini de kayda geçirdi: İran, Suudi Arabistan, Irak ve Pakistan.